Konference 6. Broumovské diskuse se uskuteční 6.–7. listopadu v benediktinském klášteře v Broumově. Zúčastnit se může každý, kdo cítí spoluzodpovědnost za svět, ve kterém žijeme, a kdo chce zažít konferenci, na které se nespěchá.

Dvoudenní diskusní konference letos zvolila téma Důvěra a porozumění. Diskutovat o něm přijedou hosté z celé republiky: bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, břevnovsko-broumovský arciopat Petr Prokop Siostrzonek, bývalý premiér Vladimír Špidla, novinář a politik Luboš Dobrovský, boromejka a pedagožka Angelika Pintířová, socioložka Markéta Sedláčková, historik Tomáš Petráček, poslankyně Olga Richterová, místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala nebo ředitel Nadace Via Jiří Bárta. Další hosté jsou v jednání. Moderace panelů se zhostí Světlana Witowská, Michael Rozsypal, Martina Mašková či Daniela Brůhová.

Broumovská konference - ilustrační fotoKonference se v auditoriu účastní jak místní návštěvníci, tak lidé, kteří do Broumova přijíždějí zdaleka. „Děláme vše proto, aby Broumovské diskuse byly konferencí, na kterou stojí zato si udělat čas a přijet, i když to máte do Broumova třeba dál,“ říká Hana Valentová z organizačního týmu. „Konferenci netvoří jen hlavní panely, ale i doprovodný program, například koncert, číše vína nebo meditace, a čas strávený na konferenci tak může být jistou formou odpočinku, ztišení a zároveň příležitostí k přemýšlení. Krásný areál kláštera a okolní příroda navíc vybízí i k procházkám, proto doporučujeme Broumovské diskuse i jako cíl podzimního výletu, třeba s celou rodinou,“ dodává Valentová. Návštěvníci přechozích ročníků zmiňují, že pobyt na celé konferenci byl pro ně nevšedním zážitkem.

Hlavní program konference bude rozdělen do tří diskusních panelů: Panel I. – Důvěřujeme státu a institucím? Panel II. – 30 let naší demokracie: Proměny důvěry a porozumění a Panel III. – Jak si více důvěřovat a lépe porozumět. Vstupenky na jednotlivé panely je možné zakoupit už nyní, a to online na webu www.broumovskediskuse.cz.

„Chceme se na konferenci zabývat mj. otázkami, zda je důvěra základním předpokladem demokracie nebo jak posilovat důvěru v komunitě a v sousedských vztazích. Velkým tématem je pro nás i důvěra a porozumění v politice, a proto zveme bývalé i současné politiky. Vzhledem k 30. výročí sametové revoluce se ohlédneme i za proměnami důvěry a porozumění ve společnosti v uplynulých třech dekádách,“ popisuje Hana Valentová.

Konference je přístupná nejen veřejnosti, ale i studentům, pro něž jsou vypisována výběrová stipendia, hradící účast na konferenci. Konference je sice dvoudenní, ale kdo by chtěl na Broumovsku zůstat déle, nebo přijet dříve, může si pobyt prodloužit podzimní dovolenou a prozkoumat přírodní i architektonické krásy barokního Broumovska .

Broumovské diskuse jsou v kontextu ostatních konferencí výjimečné tím, že poskytují velký prostor pro debatu – jeden diskusní panel se třemi řečníky trvá 2,5–3 hodiny, a tak je možné diskutovat do hloubky a nikoliv jen povrchně. Specifikem konference je rovněž důraz na principy kultivované demokratické diskuse: věcnost, otevřenost, trpělivost a zdvořilost.

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov pořádá Broumovské diskuse pod taktovkou neziskové organizace Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Hrdinství a odvaha, Vize vzdělanosti, Evropská identita, Mír a demokracie.

Text nevyjadřuje názor redakce