Pokud byste sháněl nemovitost k vlastnímu bydlení, kupoval byste nyní, nebo byste počkal?

Ceny pražských bytů jsou stále řádově nižší, než je tomu ve většině dalších evropských metropolí. Zmiňované stavební náklady nadále rostou, lze proto očekávat ještě další mírný nárůst cen v řádu jednotek procent. S koupí nového bydlení bych sám příliš neotálel. 

Jaké požadavky na bydlení mají dnešní Pražané?

To velmi záleží na tom, za jakým účelem je nemovitost pořizována. Jiné nároky má zájemce, který kupuje bydlení pro vlastní účely a ten, kdo chce investovat do nemovitosti k pronájmu. Vícečlenná rodina s dětmi má zcela odlišné potřeby od páru, který hledá své první bydlení. A jiné potřeby pak mají třeba tzv. „empty nesters“, tedy lidé, kterým odrostly děti, a stávající rodinný dům či byt je pro ně příliš velký.

Tradičně největší poptávka je však po menších bytech, nejvíce pak po 2+kk, a to především proto, že na ně klienti finančně dosáhnou. Poptávka je i po velkých rodinných bytech, kde však za současné ceny klienti očekávají nejen kvalitně provedený interiér, ale také zajímavě řešené společné prostory bytového domu a atraktivní venkovní prostory. Klienti se pak také stále častěji ptají například po klimatizaci, sauně či vířivce.

Jaká je prognóza bytové výstavby v Praze? 

Jisté je, že příliv obyvatel do metropole bude i nadále pokračovat a lidé budou muset někde bydlet. Nejasná legislativa a vysoké stavební náklady enormně prodražují výstavbu nových bytů, a ty se tak i díky zhoršeným podmínkám pro poskytování hypoték stávají pro mnoho zájemců nedosažitelnými. Pokud chceme zajistit kvalitní a dlouhodobě udržitelný rozvoj Prahy, musíme připravovat nové projekty dostatečně vizionářsky, aby se trefily do očekávání a finančních možností budoucích klientů. To je samozřejmě při délce povolovacích procesů, které u bytových domů trvají v průměru 8-10 let, velmi složitá disciplína. 

Chystáte uvést na trh s nemovitostmi nějaké novinky?

Pracujeme například na nových formátech bydlení – v blízké budoucnosti na trh přineseme zajímavý koncept dostupného bydlení pro mladé rodiny, zajímá nás formát co-living, tedy kombinace privátních a sdílených částí domu, okrajově pak i nájemní bydlení, byty pro studenty a seniory.

Rozsáhlé a zanedbané brownfieldy se postupně proměňují na moderní rezidenční čtvrti. Na obrázku čtvrť Emila Kolbena z dílny Skanska Reality v pražských Vysočanech.
Rozsáhlé a zanedbané brownfieldy se postupně proměňují na moderní rezidenční čtvrti. Na obrázku čtvrť Emila Kolbena z dílny Skanska Reality v pražských Vysočanech.

Jaké další inovace se ve vývoji rezidenčních projektů odehrávají?

Kromě fenoménu digitalizace je tématem číslo jedna udržitelnost. Nová výstavba je zátěží pro životní prostředí, ale lze k ní přistoupit i šetrněji. Své projekty si proto necháváme prověřit nezávislou třetí stranou – dle mezinárodní certifikace BREEAM, která hodnotí projekt z hlediska environmentálního, sociálního a ekonomického. Jako první v Česku jsme obdrželi pro jeden z našich projektů certifikace BREEAM na úrovni Excellent.

Naše pozornost také směřuje k úspoře pitné vody v bytových domech. Úspěšně jsme nainstalovali systém hospodaření s šedou vodou v projektu Botanica K. Ten shromažďuje vodu z umyvadel, van a sprch, provádí její chemické i mechanické čištění a vrací ji zpět do oběhu pro účel splachování toalet. Je to jedna z cest, jak předcházet hrozícímu suchu v naší zemi.

Technická místnost v projektu Botanica K, ve které probíhá proměna špinavé vody z umyvadel, van a sprch na tzv. šedou vodu, která jé nezávadná a vhodná například ke splachování toalet.
Technická místnost v projektu Botanica K, ve které probíhá proměna špinavé vody z umyvadel, van a sprch na tzv. šedou vodu, která jé nezávadná a vhodná například ke splachování toalet.
Foto: komerční článek

www.skanska.cz/reality


Text nevyjadřuje názor redakce