Přestože mohutně ovlivňuje všechny sféry lidské činnosti, je virtuální prostředí stále jenom mladším bratrem offline světa. S mohutným rozmachem technologií navíc zaznamenáváme také masivní rozvoj a množství fyzických věcí, které nás obklopují. Logistika, logistické procesy a logistické vybavení – regály, regálové systémy a manipulační technika se proto dostávají do popředí zájmu i v informační době.

Zdaleka nejde jenom o logistické společnosti, úzce propojené s moderními technologiemi a využívající v nejvyšší možné míře principy automatizace. Regály, regálové systémy, stacionární i mobilní regály nebo ocelové plošiny jako součást horizontálních skladovacích prostor nacházejí uplatnění téměř všude.

Jakkoli je digitalizace přínosná, není všemocná
Digitální revoluce má vedle nesporných přínosů také své slabé stránky. Primární slabinou je právě samotná digitalizace. Naprostá většina dějin se odehrála bez digitálních technologií. K těm klíčovým dokladům historie lidstva proto stále patří zejména fyzické předměty. Mají podobu nejrůznějších objektů a především psaných knih a textů. Ty samozřejmě potřebují své policové regály.

Převést knihy různých jazyků, kultury a stáří do digitální podoby není jednoduché. I když se to podaří, stále hrozí vymazání nebo změna informací. Možné potíže plynoucí z kompletní ztráty nebo nežádoucí změny dat jsou u digitálních médií podstatně reálnější než u médií klasických. I to je důvod, proč se ani v digitální éře neobejdeme bez informací v podobě knih a předmětů, které nabízejí rozsáhlé regály všemožných knihoven, muzeí a dalších institucí.

Ať již půjde o supermoderní logistická centra nebo tradiční knihovny, muzea a depozitáře, na významu uchování fyzických objektů se ani v digitální éře nic nemění. Přesto dnes i tradiční instituce využívají moderní technologie a progresivní logistická řešení, aby zefektivnily své klíčové i provozní procesy. Dokládá to celá řada rekonstrukcí těch nejvýznamnějších knihoven a muzeí. Pokud jde o regálové systémy, na mnoha modernizacích se podílela a podílí společnost BEG Bohemia.

Národní dědictví potřebuje regály
Ryze česká výrobně-obchodní společnost BEG Bohemia se pyšní historií sahající až do roku 1996. Díky svým bohatým zkušenostem, know-how, progresivním technologiím a perfektnímu realizačnímu týmu dokáže zajistit dodávky všech typů regálů. Pomůže s řešením logistických, prodejních, kancelářských, skladových či archivních interiérů.

Nabízí komplexní projekt na míru specifickým požadavkům daného zákazníka. Každému zákazníkovi z řad veřejných i komerčních institucí poskytne dokonalé řešení a vysoce kvalitní vybavení s dlouhodobou životností. Vedle klasických regálových systémů, ať již jde o policové či paletové regály, ocelové plošiny nebo celé vícepodlažní galerie, počítá také s využitím pojízdných systémů a mobilními regály. Ve svých projektech umí vyhovět též požadavkům na atypická řešení pro muzea, galerie, památkové ústavy a kurátorské depoty. Podílí se na obnově významných kulturních památek a depozitářů po celé České republice. Dokládají to reference společnosti.

BEG Bohemia realizovala velmi rozsáhlou dodávku vybavení kurátorských sbírek pro Centrální úložiště Moravské galerie v Brně, zajišťovala regálové systémy do Národního Památkového ústavu Praha, Centrálních úložných depotů Památníku Národního Písemnictví v Litoměřicích, Letohrádku Hvězda, Muzea hudby a další staveb v oblasti kulturní a památkové péče.

Společnost BEG Bohemia se může pochlubit také smlouvou na kompletní dodávku vybavení depozitářů historické budovy Národního Muzea na Václavském náměstí v Praze. Připojuje se tak ke sdružení stavebních společností Metrostav – IMOS – Průmstav, které se podílejí na rozsáhlé rekonstrukci jednoho z klíčových monumentů české kultury a dějin. Navazuje přitom na úspěšnou spolupráci, kdy pod záštitou firmy Metrostav realizovala dodávku regálů pro Centrální archy Armády České republiky v Praze Ruzyni, nebo kdy pro sdružení Imos a Geosan zajišťovala vybavení nové budovy Archivu Města Prahy.

Rekonstrukce Národního muzea má nebývalý rozměr
Dodávka pro Národní muzeum Praha představuje další milník v historii společnosti BEG Bohemia, která vyniká schopností zohlednit všechny požadavky konkrétní instituce. Díky svým cenným zkušenostem může zhmotnit nejenom současné, ale i možné budoucí požadavky každého zákazníka. Zhmotní je do konkrétní podoby regálových systémů a komplexního řešení, které bude sloužit po mnoho a mnoho let. Pokud jde o rekonstrukci Národního muzea v celkové hodnotě 1,8 miliard korun, která probíhala poslední tři roky a znamenala mj. také sedmileté uzavření hlavní budovy, nic jiného než dlouhodobé řešení ani nepřichází v úvahu.

Již loni 28. října, v rámci stého výročí vzniku České republiky, byla zkušebně otevřena část hlavní budovy Národního muzea. Rekonstrukce přinesla větší expozice a větší množství exponátů. Zatímco dříve bylo vystaveno asi 1,5 % z celkového množství předmětů ve sbírce, plánem je zpřístupnit veřejnosti až 3 % ze všech exponátů věhlasného českého muzea.
Expozice Národního muzea určené pro návštěvníky se po rekonstrukci přiblíží k hranici 80 tisíc sbírkových předmětů, to je o třetinu více než před uzavřením muzea kvůli rekonstrukci. Sbírka Národního muzea s dvousetletou historií však celkem zahrnuje neuvěřitelných 20 milionů předmětů. Prostor hlavní budovy má přitom jasně danou kapacitu. Zvětšit prostor nebo zlepšit logistické a organizační procesy umožňují, vedle přemístění administrativních kanceláří do externích prostor, právě i nové regály a regálové systémy, stacionární nebo mobilní regály. Samotné depozitáře jsou umístěny převážně mimo hlavní budovu, mj. jde o Centrální depozitář Národního muzea v Horních Počernicích.

Nedigitální paměť doby
Ředitel Národního muzea Michal Lukeš upozornil v rozhovoru s ČTK na nenahraditelný význam sbírek ve fyzické podobě, a to včetně celé časové řady metadat, popisů sbírek, způsobů jejich získávání nebo kontextu jejich vzniku. „Mohlo by se zdát, že digitalizace sníží délku regálů depozitářů, ale opak je pravdou,“ vysvětluje ředitel Národního muzea. Národní muzeum tak své plochy stále rozšiřuje, například v podobě nového depozitáře hudebních nástrojů v Litoměřicích. Ani zde samozřejmě nebudou chybět dalekosáhlé regály s předměty nevyčíslitelné historické hodnoty.

Zatímco regály depozitářů muzea mají sloužit především vědcům při práci zabývající se celými roky, staletími či tisíciletími lidské existence, jiné regály a regálové systémy skvěle poslouží zase tam, kde se hraje o každou vteřinu. Příkladem jsou velkoobchodní či maloobchodní, skladovací a logistické prostory. I takové prostory najdeme v referencích společnosti BEG Bohemia. Příkladem za všechny je Centrální depot Kolejových vozidel Českých drah v Brně.

Různorodý sortiment vyžaduje různorodé regály
Jedním z nejvýraznějších trendů moderní logistiky je komplexní řešení. Každé organizaci se vyplatí spolehnout se na prověřeného a kvalifikovaného dodavatele. Takový dodavatel analyzuje stávající potřeby skladování, relevantně definuje všechny ukládané jednotky a sortimentní skupiny. Na základě toho pak navrhne a realizuje celý regálový systém včetně konkrétních regálů pro jednotlivé druhy skladovaného sortimentu. Přesně tak probíhal projekt společnosti BEG Bohemia pro Depot Kolejových vozidel ČD.

Výsledkem unikátního projektu byla aplikace několika druhů nejmodernějších skladovacích systémů a manipulační techniky. Jde o stacionární i mobilní regály, paletové regály včetně kovových roštů – ocelové plošiny, které umožňují skladování klasických EUR palet i atypických skladovacích jednotek. Mobilní regály podstatně snižují náklady na stavbu, horizontální paletové systémy zase logicky zohledňují hmotnosti břemen. Výhody přináší též řídicí systém Siemens Simatic, který regály obsluhuje. Nechybí vychystávací pozice.

Mezi regálovými systémy jsou zařazeny bubnové regály pro uložení kabelových bubnů nebo konzolové regálové systémy pro uložení dlouhého tyčového materiálu. Za pozornost stojí také nejmodernější systém výtahového – páternosterového zakladače Schuttle. Regálové systémy samozřejmě doplňuje manipulační technika, mj. v podobě vysokozdvižného vozíku Linde Retrack s horizontálně výsuvným sloupem, flexibilním zdvihem a mimořádnou stabilitou.

Různorodost skladovacího vybavení ilustruje také další reference společnosti BEG Bohemia, tentokrát z prostředí kancelářské spisovny.

Nová budova banky
Ani finanční instituce se neobejdou bez patřičných regálů. Půjde především o policové regály a regálové systémy určené k ukládání písemností. Právě ty byly předmětem dodávky pro novou budovu banky ČSOB Praha. Společnost BEG Bohemia navázala na úspěšnou spolupráci s ČSOB Praha v minulosti, aby nyní zajistila dodávku kompletního vybavení šaten a kancelářských spisoven v nové budově v Praze Radlicích.

Policové regály pro písemnosti vkládané do kanceláří doplňovaly regálové systémy sloužící pro uložení oděvů zaměstnanců banky. Šatnový systém sestával z ocelové konstrukce pro uchycení dveří a posuvných dveří ze dřeva. Dřevěné části systému měl na starosti dlouholetý partner společnosti BEG Bohemia, významný český výrobce nábytku – firma DVD Jaroměřice. Také tato spolupráce je důkazem perfektní schopnosti společnosti BEG Bohemia zajistit komplexní řešení ve všech směrech.

Text nevyjadřuje názor redakce