Žijeme ve vzácné době konjunktury zájmu o umění, což se pozitivně projevuje i na trhu. Velmi dobře se prodávají kvalitní díla bez ohledu na to, zdali se jedná o umění 19. století, impresionismus, českou modernu, poválečnou tvorbu nebo současné výtvarné umění. Přibývá sběratelů, ale především investorů, kteří se v oboru vzdělávají. To znamená, že obrazy výjimečné kvality dosahují rovněž výjimečných částek. Stejně jako jinde v Evropě, ani u nás cenové rekordy nezávisí jen na jménech autorů, ale na konkrétním díle či období. Špičková díla si můžete vybrat na předaukční výstavě Galerie KODL.

František Kupka Plochy příčné II, vyvolávací cena: 28 000 000 Kč
Skvostný Kupka
Česká moderna je na výstavě i aukci samotné zastoupená celou řadou vynikajících galerijních obrazů. Za zmínku bezpochyby stojí skutečnost, že celá řada děl se v této aukci dočkává svého znovuobjevení. Jedná se o obrazy, které byly po mnoho desítek let v zahraničí či ve starých soukromých sbírkách a teprve nyní spatřují znovu světlo světa. Některé z nich dokonce nebyly k vidění vůbec. Patří k nim i nejdražší dílo aukce, velice vzácné plátno Františka Kupky Plochy příčné II, které bylo možné naposled spatřit na Kupkově souborné výstavě v roce 1968. Vyvolávací cena činí 28 milionů korun.

Výborné práce v řádu milionů korun reprezentuje český artificialismus zastoupený dvěma díly Jindřicha Štyrského. První obrazem je pohled na známou továrnu na cukrovinky Orionka z roku 1921 s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun. Druhým, o deset let mladším plátnem, které dokládá přechod od artificialismu k surrealismu, je naprosto výjimečný a veřejnosti již z výstav a reprodukcí známý obraz Hold Picassovi z roku 1931, jehož vyvolávací cena činí 8 milionů korun.

Emil Filla: Zátiší s demižonem, vyvolávací cena: 2 200 000 KčČeská moderna

Již tradičně se sešla početná kolekce Fillových obrazů, která skvěle představuje průřez celou jeho tvůrčí kariérou. Mezi nejsilnější práce jistě patří kubistické Zátiší se sovou z roku 1922 s vyvolávací cenou 3,8 milionu korun či poválečné Zátiší s demižonem ze sbírky významného českého filosofa Karla Kosíka. Výborně je zastoupena i tvorba oblíbeného Václava Špály. Kromě kytic a zátiší si divák může prohlédnout i krajinářskou polohu jeho tvorby, a to zejména díky obrazu galerijní kvality Peřeje na Orlici z vynikajícího modrého období.

Mikuláš Medek: Červené eso, vyvolávací cena: 2 500 000 Kč
Naši modernu dále reprezentují práce Františka Muziky, Josefa Čapka, Josefa Šímy, Jaroslava Krále, Jiřího Karse či Otakara Kubína. Zajímavým přechodem mezi modernou a poválečným uměním je Červené eso, raná, silně kubizující práce Mikuláše Medka, který je v aukci zastoupen dvěma dalšími významnými díly z pozdější etapy jeho tvorby. Velkolepé Medkovo plátno Zobrazení pohledu na nějakého svatého patří ke znovuobjeveným dílům.

Kamil Lhoták: Pocta Juliu Verneovi, vvyvolávací cena: 2 000 000 KčWarhol i české současné umění
Slavná Skupina 42 je tentokrát zastoupena hned několika jejími představiteli, Františkem Hudečkem, Františkem Grossem a Bohumírem Matalem, z nichž nejvýraznější osobností je bezesporu Kamil Lhoták. Jeho obraz Pocta Juliu Verneovi z roku 1941 je naprostým unikátem na českém uměleckém trhu. Plátno se bude vyvolávat za 2 miliony korun. Sběratele jistě zaujmou dvě raritní díla Zdeňka Sklenáře skvěle dokládající proměnu jeho malířského rukopisu během čtyřicátých a padesátých let.

Určitě stojí za pozornost, že přehlídku českého výtvarného umění doplní práce významných zahraničních autorů. Nestává se často, že si můžete osobně prohlédnout či zakoupit díla Andy Warhola nebo třeba španělského malíře Oscara Domíngueze. Současnou výtvarnou scénu prezentují práce Ondřeje Basjuka, Bedřicha Dlouhého, Jiřího Dokoupila, Jana Knapa, Martina Krajce, Pasty Onera, Jana Pištěka, Zdenky Reinerové, Jaroslava Róny či Lubomíra Typlta.

Attila Szücs: Someone else’s memories, vyvolávací cena: 70 000 KčGalerie KODL dlouhodobě podporuje činnost Centra Paraple. Proto bude výtěžek z prodeje prvních deseti položek již poosmé předán na jeho konto. Již se stalo tradicí, že současní umělci darují do dobročinných aukcí Galerie KODL špičková díla. Patří jim za to respekt a poděkování. Aktuální kolekci věnovali: Federico Díaz, Jan Kaláb, Šárka Koudelová, Pasta Oner, Theodor Pištěk, Miroslav Polách, Čestmír Suška, Attila Szücs, Michal Škapa a Jaroslav Róna. Nabízené obrazy v této charitativní aukci jsou výtečné nejen po stránce výtvarné, ale pokud si některé z nich vyberete, uděláte tím radost nejen sobě.

Text nevyjadřuje názor redakce