Trendem posledních let je využít již použité staré nebo rozbité věci a dát jim druhý život. Někteří použijí staré šaty, aby z nich ušili obal na knihu nebo na mobil. Rozbité nádobí zdobí jako květináče dvorky a zahrádky. Z použitých plastů lze vytvářit nábytek nebo šperky. Z nefunkčního elektra zase umělecká díla. V minulém roce tak díky úspěšné spolupráci společnosti ASEKOL s mezinárodně známým Krištofem Kinterou vznikla dokonce výstava v Národní galerii.

Jednou z nejnavštěvovanějších expozic roku 2017 byla vyhlášena právě ta 100. v Galerii Rudolfinum. V tradičních prostorách mohli návštěvníci shlédnout trochu netradiční výstavu Krištofa Kintery s názvem Nervous Trees. Exponáty byly tvořeny převážně z elektronických součástek a zařízení, které vytřídila společnost ASEKOL. Ve své podstatě ledničky a pračky, které byly odevzdány do sběrných dvorů, dostaly druhou šanci a namísto recyklace a navrácení zpět do oběhu v podobě recyklovaného materiálu se staly součástí uměleckého díla a zažily své měsíce slávy v Národní galerii.

Asekol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na velikosti záleží

Ledničku nebo televizi naštěstí už jen tak v lese neuvidíte. Lidé se již naučili velké spotřebiče jako jsou třeba pračky odvážet na sběrné dvory nebo vracet u prodejců. Ale co třeba elektronika, která se nám vejde do ruky nebo nákupní tašky? Právě drobné elektro často končí ve směsném odpadu a nemá tak šanci být správně recyklováno. Mnohým z nás se totiž nechce řešit otevírací dobu sběrného dvoru s tak malou elektronikou jako je CD přehrávač, elektronická hračka nebo klávesnice. Široká veřejnost proto velmi kladně přivítala možnost speciálních červených kontejnerů, které po celé republice umisťuje neziskově hospodařící společnost ASEKOL ve spolupráci s kraji a obcemi.

Víte, že lze znovu použít až 80 % všech materiálů obsažených v elektrozařízení?

 

Červené kontejnery jsou díky své barvě lehce rozpoznatelné a momentálně je možné v ulicích měst a obcí vidět hned několik typů, což je způsobeno neustálou inovací, do které společnost ASEKOL investuje. Nejedná se však jen zdokonalování funkčnosti, ale také implementaci čipů, které kontrolují obsah a plnost kontejnerů. Vzhledem ke skutečnosti, že každá nádoba na odpad je ve své podstatě popelnice, která ze své podstaty nemůže tolik zkrášlovat veřejný prostor, začala společnost ASEKOL spolupracovat s pouličním umělcem Khomou v rámci aktivity „Umění třídit“, která je zaměřena na podporu umění a design červených kontejnerů. Pilotním projektem je vytvoření freestylových kontejnerů do krajských měst právě od Khomy, který byl autorem mnoha graffiti stěn v městech a obcích, velkoformátových maleb např. v obchodním domě v Ostravě a také šedesátimetrové zdi v obci Chýně, kde vznikly graffiti jako součást oslav 100. výročí založení Československa.

TIP! Ten nejbližší červený kontejner ve svém okolí naleznete na www.cervenekontejnery.cz.

Odpovědnost se vyplácí

Společenská odpovědnost je jedním z nejskloňovanějších výrazů moderní doby. Každý z nás, zvlášť před hlavními svátky roku, přispívá na charitativní projekty a podporuje ty, kteří v životě neměli takové štěstí. Děti v dětských domovech, seniory, handicapované, lidi bez domova, zvířecí útulky. Co když ale nenecháváte vaši podporu jen na vánoční období? Jste ve firmě dobrý tým a tu zmiňovanou odpovědnost máte jako jednu ze základních firemních hodnot?

Asekol

Vzhledem ke své činnosti v oblasti životního prostředí má ASEKOL odpovědnost ke svému okolí a životnímu prostředí jako hlavní aktivitu. Své působení ale rozvíjí i v oblastech charity, podpory chráněných dílen a handicapovaných, neboť je důležité podporovat ty, kteří nemají rovné příležitosti. Této činnosti se věnuje intenzivně od svého založení. Úspěchy v podobě ocenění na sebe nenechaly dlouho čekat. Kolektivní systém ASEKOL za svoji společenskou odpovědnost získal prestižní národní ocenění TOP odpovědná firma. V letošním roce dokonce obhájil zlatou příčku a může se tak pyšnit oceněním již po čtvrté za sebou. Zároveň byl za své aktivity oceněn prestižní evropskou cenou Ruban d’Honneur neboli „Stuhou cti“ v soutěži European Business Awards (EBA) v kategorii Environmentální a udržitelný rozvoj.

www.asekol.cz

Text nevyjadřuje názor redakce