Večerní aukce v Arthouse Hejtmánek však nabídne i další rarity z výtvarného umění, starožitností a designu. Rámájanu i další dražená díla si lze prohlédnout na předaukční výstavě od 19. listopadu do 5. prosince 2018 v sídle Arthouse Hejtmánek v Goetheho ulici 2 v Praze 6, otevřeno denně od 10 do 18 hodin.

Kolekce čítá sto třicet položek a představuje například obraz Milosrdný Samaritán Jana Preislera vyvolávaný od 3 800 000 korun, Narození Panny Marie z dílny Karla Škréty, díla Soběslava Pinkase, Jindřicha Pruchy, Otakara Kubína, Otakara Mrkvičky, Aloise Wachsmana, Václava Tikala a dalších.

Sběratelským raritám vévodí kniha De revolutionibus orbium coelestium: dílo astronoma a matematika Mikuláše Koperníka vydané v roce 1566, které je celosvětově nedostupné a na aukcích se objevuje jen zcela výjimečně. Vyvolávací cena vzácného tisku je 1 900 000 korun.

 

 

Rámájana, obraz pro světový trh

Rámájana B. D. Grigorieva

Večerní aukce v Arthouse Hejtmánek představují pro sběratele a investory vždy díla mimořádně cenná nebo objevná,“ uvádí galerista Tomáš Hejtmánek. K těm patří i Rámájana, od Borise Grigorijeva. „Obraz Rámájana má světový potenciál. Před třemi lety se nabízel v londýnské aukční síni Sotheby´s. Vyvolávací cena tehdy činila v přepočtu zhruba 22 milionů korun,“ upozorňuje galerista Tomáš Hejtmánek. „Obraz tehdy vydražen nebyl, ale už fakt, že se na tuto největší a nejsledovanější světovou aukci vůbec dostal, svědčí o jeho mimořádné kvalitě. Nyní se Rámájana nabízí znovu a za velmi lákavou vyvolávací cenu. Patří tak k nejpřitažlivějším dílům jak v naší aukci, tak na celém podzimním uměleckém trhu,“ domnívá se Hejtmánek.

Preisler, Kubín, Tikal i Vernet

Unikátem je i obraz Milosrdný Samaritán (po roce 1910) z vrcholného období tvorby Jana Preislera. „Obraz je veřejnosti známý většinou jen z publikací. Rozměrem nevelká, ale zlomová práce z doby před první světovou válkou se řadí k Preislerovým nejlepším dílům,“ říká Tomáš Hejtmánek. „Obrazy Jana Preislera patří k těm, které si sběratelé nenechávají ujít a jejichž ceny v poslední době strmě rostou,“ dodává Hejtmánek. A připomíná, že výjev s tímto námětem zachytili na svých obrazech i umělci mladší generace, jako Filla či Zrzavý. Vyvolávací cena obrazu je 3 800 000 korun.

Milosrdný Samaritán Jana Preislera

Mezi mimořádné položky patří dále dvě díla Otakara Kubína, českého malíře s mezinárodním renomé. Českou modernu v její nejlepší formě zastupují Atomické reflexy(1946) Václava Tikala a Nároží (1942) Otakara Mrkvičky. K vzácnostem aukce se řadí rovněž obraz Předvádění arabského koně (1844) od znamenitého francouzského malíře a portrétisty Émila Jeana-Horace Verneta.

Starožitnosti, design i objev jménem Talaškino

předměty sdružení Talaškino

Nejvýše draženou položkou z oblasti starých tisků je dílo De revolutionibus orbium coelestium (1566) Mikuláše Koperníka: kniha se bude vyvolávat od 1 900 000 korun. Sběratelským unikátem je ale i vzácná Schedelova či Norimberská kronika (1493).

Zájemcům o nábytek nabídne aukce kubistickou ložnici Josefa Gočára. Za pozornost stojí i 12 židlí ve stylu biedermeier. Aukčním bonbónkem je pak kolekce uměleckých předmětů ze dřeva a textilu v Česku takřka neznámého sdružení ruských umělců z počátku 20. století Talaškino. Jejich velká výstava se konala v Praze v Topičově salonu v roce 1909. Zajímavé srovnání s Talaškinem nabídne kolekce výrobků českého užitého umění a designu ze sdružení Artěl či položky ze skvělých Vídeňských dílen.

www.arthousehejtmanek.cz

Text nevyjadřuje názor redakce