Rudolf Urbánek

Ve své době byl Ford průkopníkem ve využívání nejnovějších technologií. Zavedl pohyblivou výrobní linku a operátorům u ní přidělil fixní pracovní místo. To pomohlo zkrátit čas na smontování auta z 12 na 2,5 hodiny. Jeho příběh nevypovídá pouze o odvaze inovovat, což se mu vrátilo v podobě vysoké efektivity. Důsledkem těchto inovací je i to, že si i běžní lidé mohli dovolit koupit auto a cestovat, kam a kdy chtějí.

Rudolf Urbánek

Generální ředitel, Microsoft Česko a Slovensko

Právě demokratizace je fascinujícím aspektem technologií. Když se zamyslíme nad největšími vynálezy od kola přes knihtisk, parní stroj, telegraf, telefon až k letadlům a internetu, tak zjistíme, že žádný z nich lidi nenahradil, ale každý zásadně urychlil rozvoj společnosti. Daly přístup ke vzdělání a informacím širokým masám, umožnily nám cestovat, komunikovat, mít více volného času…

Dnes takový potenciál otevírají technologie, jako je umělá inteligence (AI). Zjednodušeně řečeno jde o schopnost strojů rozeznávat obrázky i slova, učit se, zpracovávat informace a komunikovat jako my, lidé. Nejde o žádnou novinku. Vědci pracují na AI technologiích desítky let, a už dnes najdete umělou inteligenci v mnoha našich produktech a službách, které běžně používáte. Význam AI však skokově vzrostl v důsledku nárůstu výpočetní síly cloudu, obrovskému množství dat, které máme k dispozici, a průlomu ve vývoji algoritmů například v oblasti hloubkového učení. O to důležitější je, abychom právě teď přijali jasné principy, které zajistí, že systémy postavené na AI budou spravedlivé, spolehlivé, bezpečné, inkluzivní a transparentní.

Největší potenciál AI spočívá v tom, že rozšiřuje přirozené schopnosti a dovednosti lidí, umožňuje uvolnit jejich kapacitu a ulehčit jim od rutinních úkolů, aby se mohli věnovat kreativnějším činnostem. Zejména v době, kdy firmy trpí nedostatkem lidí, je důležité zamyslet se nad tím, čemu zaměstnanci věnují čas a jak co nejlépe využít jejich potenciál. Předpokladem ovšem je schopnost a ochota se stále učit, dělat věci jinak než dosud. Ta nejdůležitější změna se musí odehrát v našich hlavách a ve firemní kultuře.

To velmi dobře chápal "český Ford" - Tomáš Baťa. V nových výrobních procesech viděl nejen potenciál ke zvýšení produktivity, ale hlavně způsob, jak změnit mentalitu lidí a posílit spolupráci. Technologie jsou jen nástroj a je na nás, lidech, abychom definovali, jak a proč je chceme využívat. Jak říká náš generální ředitel Satya Nadella: Klíčovou otázkou dneška není, co technologie mohou dělat, ale co by dělat měly.

Obsah vznikl ve spolupráci s Microsoft Česko a Slovensko.

Text nevyjadřuje názor redakce