V rámci velkého úklidu domácnosti se nakupí hromada věcí, které již nepotřebujeme či nechceme. Třeba starých elektrospotřebičů se lidem doma ve skříních, ve sklepech nebo na půdách schovávají tisíce tun. Často si je necháváme pro případ, kdyby ten nový předčasně dosloužil. Využijte příležitosti a při letošním podzimním úklidu se zbavte starých věcí včetně elektra a vyhoďte ho tam, kam patří!

Stará elektrozařízení lze třídit

Vysloužilý spotřebič nepatří do popelnice. To je fakt, který už asi každý zná. Ale ruku na srdce, jsme vždy svědomití? Starý počítač, fén, kabely a nabíječky, rychlovarná konvice, telefon či elektronické hračky odevzdejte k recyklaci. Odměnou vám bude nejenom dobrý pocit, především pomůžete životnímu prostředí. Správným vytříděním spotřebičů totiž zabráníte úniku škodlivých látek do přírody, jako je například olovo či rtuť. Navíc ušetříte primární suroviny, které se mohou použít při výrobě nových zařízení. Drobné elektro vyhoďte do speciálních červených kontejnerů ASEKOL k tomu určeným - zařízení je pak bezpečně rozebráno a až z 90 % se recykluje. Do červených kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora. Nejbližší kontejner naleznete na www.cervenekontejnery.cz.

Co kdyby šlo elektro ještě opravit?

Asekol

Pokud máte doma nefunkční vrtačku, vysavač nebo mixér a je vám líto je hned vyhodit, využijte projekt www.opravarna.cz. Právě tam naleznete síť opravářů, kteří jsou schopni vám ve vašem okolí s opravou pomoci. Letos v září proběhl první ročník opravárenské akce Opravme Česko pro širokou veřejnost v Praze, kam bylo možné elektro donést a s opraváři se osobně domluvit na možnostech opravy. Akce se bude příští rok konat i v dalších velkých městech jako Brno, Ostrava a Plzeň. Více informací naleznete na www.opravmecesko.cz.

Pošlete oblečení o dům dál, hračky udělají radost dětem

Provětrali jste skříň a zjistili, že některé kousky už jste neměli více než rok na sobě? Vyřazený textil nevyhazujte do koše, využít můžete například kontejnerů na oblečení, odkud oděvy putují do dětských domovů či na charitu. Stejně tak i hračky, se kterými si už nikdo nehraje. Darujte je Červenému kříži či dětskému nemocničnímu oddělení, kde ještě poslouží malým pacientům.

Prošlé léky vraťte do lékárny

Jednou za čas je potřeba projít i lékárnu, abychom zjistili, jaká léčiva už jsou po datu spotřeby. Nevyužité léky patří mezi nebezpečný odpad, který by měl být bezpečně zpracován certifikovanými firmami. Do směsného odpadu tedy stejně jako staré elektro nepatří. Staré pilulky, kapky či tablety proto vraťte do lékárny.

Knihy nevyhazujte

Co s vyřazenými knihami? Máte-li na to čas, zkuste je prodat přes internet. Existují speciální stránky, kde si je čtenáři navzájem prodávají a nakupují. Pokud byste se jich rádi zbavili najednou, zeptejte se v místní knihovně či antikvariátu, zda by neměli zájem o nové kusy. Kontaktovat můžete i organizace, které knihy vybírají a posílají tam, kde ještě najdou uplatnění – například pražská Elpida. Netradiční variantou jsou i pouliční knihovny, kam můžete vybrané kousky věnovat.

Text nevyjadřuje názor redakce