Nízká inflace, obchodní válkou posílený dolar a zvyšující se úrokové sazby jsou hlavními příčinami dlouhodobého poklesu hodnoty drahých kovů. Je tak vhodný čas posílit své portfolio nejen nákupem zlata, ale i investičními šperky, které mají dlouhodobě své místo v diverzifikaci rizika.

Stabilizace investičního portfolia

Investiční šperky nejčastěji kombinují zlato se vzácnými drahými kameny. Často žádanými jsou přírodní bílé a barevné diamanty. Cena přírodních bílých (bezbarvých) diamantů se za posledních 10 let zvýšila o 60 %. Například vzácné růžové diamanty ale podle Fancy Color Diamond Indexu zhodnotily za 8 let dokonce o 180 %. Žluté diamanty zhodnotily za stejné období o 90 %, hodnota modrých zase vzrostla o 70 %. Vedle diamantů jsou však oblíbené také smaragdy, rubíny, tanzanity či safíry.

Společnost De Beers Group, zabývající se těžbou surového diamantu, v květnu uvedla, že globální poptávka po diamantových špercích byla loni rekordní a vyšplhala se na 82 miliard dolarů. „Diamanty nejsou vhodné ke spekulacím na rychlý nárůst hodnoty, jejich rolí je dlouhodobá investice na dobu alespoň 10 let. Jsou stabilizačním prvkem portfolia, jehož hlavními benefity jsou mobilita a spolehlivá likvidita,“ poukazuje na investiční příležitost Alojz Ryšavý, klenotník a majitel největšího českého klenotnictví ALO diamonds.

Nadčasová přírodní krása

Hodnotný šperk je vyroben převážně ručně, podle osobitého a promyšleného návrhu. „Vynikající zhodnocení zaznamenávají šperky s nadčasovým designem. Může se jednat například o kombinaci bílého zlata s žádanými a velmi vzácnými barevnými diamanty,“ říká Alojz Ryšavý. Právě u přírodních barevných diamantů lze s jistotou říci, že jejich hodnota bude růst i nadále, a mají tedy vhodný investiční potenciál.

Při výběru diamantových šperků je vhodné zaměřit se na kvalitu samotných kamenů, kterou určují čtyři základní parametry nazývané jako 4C – carat (váha), color (barva), clarity (čistota) a cut (brus). Každý diamant měl by měl zároveň disponovat mezinárodně uznávaným certifikátem. Šperky lze snadno přenášet a uschovat, ale i nosit pro radost a okrasu či darovat při výjimečných příležitostech. „Kvalitní šperky jsou skvělým darem u příležitosti významných výročí, ukončení studia nebo narození dítěte,“ dodává Alojz Ryšavý.

Text nevyjadřuje názor redakce