Hodně otázek a málo odpovědí. Tak by se dala zjednodušeně charakterizovat současná situace, kdy se spolu často setkávají protichůdné informace a dost často vyhrává ta, která je hlasitější. V návaznosti na rychlý technologický vývoj se v posledních letech bouřlivě mění mediální chování domácností po celém světě. Nejednoho marketéra tedy napadá, zda jsou dosud platné a osvědčené postupy stále stejně účinné, nebo je potřeba hledat nové cesty, jak se ke spotřebitelům co nejlépe dostat.

Odpověď je ale poměrně prostá, neexistuje žádný univerzální recept pro všechny. Některé značky potřebují kontinuální dlouhodobou komunikaci, někdo spíše vyžaduje okamžitý efekt v krátkodobé intenzivní kampani. Jedno je ale společné a platné pro oba případy. Data. Jednoduchý způsob, jak zvolit tu nejlepší cestu, je podívat se na to, co říkají čísla. Co nejlépe fungovalo dříve, velmi pravděpodobně bude nejlépe fungovat i dnes.

S velkým odstupem nejsledovanějším médiem je v České republice televize, přestože je ve zvyku se na ni dívat skrze prsty. Za posledních pět let se čas strávený s televizí nijak významně nezměnil a drží se na stabilních 3 a půl hodinách denně. Koncept umírající televize, kterou válcuje a nahrazuje digitální svět, tedy stojí spíše na dojmech než na měřených datech. Ve Velké Británii na toto téma uspořádali průzkum mezi marketéry a mediálními agenturami a zjistili, že většina z nich promítá do svého profesionálního úsudku vlastní zkušenost a vlastní mediální chování. Jinými slovy, když je někdo během dne nejvíce na Facebooku a Youtube, spíše předpokládá, že se tak chová i obecná populace. Opak je ale většinou pravdou, o čemž s oblibou hovoří australský marketingový profesor a jedna z nejvýznamnějších světových osobností reklamy Mark Ritson, který příští týden vystoupí na konferenci Boost Your Media Performance.

Důležitost měřitelných dat a jejich správné interpretace podporuje svou prací i britská organizace Thinkbox, která ve své nejnovější studii s názvem Profit Ability prokázala na úctyhodném vzorku 2000 reklamních kampaní nedostižné parametry televizní reklamy. Hlavním závěrem je, že televize je nejefektivnější z krátkodobého i dlouhodobého hlediska a generuje nejvyšší zisk a návratnost. Celou studii představí 1. října v Praze Nicole Greenfield-Smith z Thinkboxu osobně, posledním řečníkem bude Chris Goldson z britské komerční jedničky, televizní skupiny ITV.

Kompletní program je k dispozici na webových stránkách www.AKTV.cz/konference.

Text nevyjadřuje názor redakce