Mladí žadatelé se obávali, aby je někdo nepředběhl, proto neváhali a před budovou Státního fondu pro rozvoj bydlení (SFRB) strávili celou noc. Strach z toho, že se na někoho nedostane, byl ale zbytečný. Jen do pátečního odpoledne na fond dorazilo 320 žádostí, přičemž bylo dohromady požádáno o 371 milionů korun. Necelá polovina rozpočtu byla na konci týdne tak stále ještě k dispozici. 

O levné půjčky od státu není velký zájem

Plánovaný rozpočet ve výši 650 milionů korun představuje jen zlomek celkového objemu, který poskytnou každoročně v rámci hypotečních úvěrů obchodní banky. I proto bylo předpokládáno, že se po penězích rychle zapráší. Navíc stát nabízí půjčku s nízkou úrokovou sazbou 1,12 %, v komerčních bankách lze získat hypotéku s průměrným úrokem 2,5 %.

Podle mluvčí SFRB byla státní hypotéka v průběhu celého léta často skloňována, lidé se dotazovali na podmínky, a tak byl očekáván velký nápor. Skutečnost je ale jiná, mladé rodiny zájem nemají. Důvodů může být hned několik. Žádost byla složitá, zapotřebí bylo doložit řadu dokumentů a potvrzení, odradit mohla i mnohá omezení.

Nejvíce žádostí přišlo na výstavbu rodinného domu

Nejvíce mladé rodiny žádaly o státní půjčku na výstavbu rodinného domu, na který mohou získat až 2 miliony korun. Na druhé příčce se mezi žádostmi umístila modernizace bytu, v rámci které šlo zažádat až o 300 tisíc korun. Nejméně žádostí pak SFRB obdržel na koupi bytu, na který stát půjčuje až 1,2 milionu korun.

Levná půjčka na bydlení od státu by do budoucna měla projít mnoha změnami. Jednou z nich je například elektronická žádost. V příštích letech by tak žadatelé nemuseli trávit před začátkem podání celou noc ve frontě, vše by hravě mohli zvládnout z pohodlí domova. Už příští rok projde změnou také rozpočet, ten by se v roce 2019 měl navýšit na 1 miliardu korun.

Banky si na nezájem o hypotéky nestěžují

Zatímco o státní hypotéku až tak velký zájem není, obchodní banky si letos mnou ruce. Od začátku roku zaznamenávají velký nárůst žádostí, především pak v těchto měsících, kdy se blíží další plánovaná restrikce České národní banky. Výhodnou hypotéku už brzy nebudou moci získat lidé s nižšími příjmy, s dluhy, nebo ti, kteří si budou chtít pořizovat nemovitost ve velkém městě.

Podzimní omezení centrální banky se bude týkat celkové zadluženosti klienta, která nebude smět přesáhnout devítinásobek ročních čistých příjmů, a měsíční splátky všech dluhů. Ta bude muset být nižší než 45 % čistých měsíčních příjmů.

Text nevyjadřuje názor redakce