Tisíce lidí se každý den dopravují z různých obcí okolo hlavního města Kolumbie. To pro cestující znamená mnohdy nejen enormní časovou zátěž, ale také vysoké cestovní náklady. Z toho důvodu centrální vláda a vláda departmentu Cundinamarca rozhodly koncem loňského roku o vytvoření projektu příměstského vlaku s názvem Regiotram. Po mnoha měsících čekání byl konečně oznámen oficiální začátek výběrového řízení, a to březen 2019. Samotné zahájení stavebních prací se očekává o půl roku později.

Projekt se snaží usnadnit život lidem, kteří žijí v přilehlých městech poblíž Bogoty, a propojit obec Facatativa příměststským vlakem. Trať o délce 43,3 km povede přes další menší města Mosquera, Madrid či Funza. Bude se jednat o investici mezi 2,5 a 3,3 bilionů pesos (1 USD = 3000 pesos), která ze 70 % počítá se státními penězi.

Projekt zahrnuje celkem 18 stanic, z nichž bude 12 situováno přímo v hlavním městě, vč. jedné obsluhující mezinárodní letiště El Dorado. Částečně se využije stávající značně zanedbaná trať, která vede středem metropole a začíná hlavním nádražím La Sabana v centru Bogoty. Celkem 21 souprav by mělo trasu z Facatativa do Bogoty zvládnout průměrně do 48 minut. Vybudovaná trať bude navazovat na systém integrované dopravy Transmilenio, síť autobusů a v budoucnu také na bogotské metro. Radnice předpokládá, že nová příměstská linka bude uvedena do provozu v letech 2022 až 2023.

Text nevyjadřuje názor redakce