Prodej nemovitosti se většinou uskutečňuje prostřednictvím realitních kanceláří. Jen málokdo si troufne celý obchod provést na vlastní pěst, protože rizika, kterým musí „obyčejný smrtelník“ čelit, jsou opravdu vysoká. Peníze, o něž může v případě neopatrnosti a neznalosti přijít, se pohybují ve statisících až milionech. Přestože se kvalita realitních služeb u nás stále zvyšuje, pořád existuje dost realitek, které upřednostňují svůj business před zájmem klienta. Jak se tedy nenechat napálit?

Všímejte si důležitých drobností

Všímejte si, kolik nemovitostí má realitka v nabídce, pokud jich má jen pár, pak zřejmě nedisponuje dostatkem zkušeností a chybí ji vybudované vazby. Pozornost věnujte také tomu, na co se specializuje. Jestli se soustředí spíše na pronájem kanceláří, pak zřejmě nebude pro prodej bytu tím pravým ořechovým.

Zjistěte si co nejvíce informací

Proklepněte si, jestli je realitní kancelář zapsána v obchodním rejstříku, jak dlouho na trhu působí, kde sídlí a jaké má zázemí. Pokud nemá vlastní prostory, ale smlouvy uzavírá někde „na koleni“ v kavárně či restauraci, pak od ní dejte rychle ruce pryč. Navštivte ji osobně a přesvědčte se na vlastní oči, jak to tam chodí, jaká atmosféra tam panuje a jaký servis poskytuje. Opravdu kvalitní realitní kanceláře nabízí kompletní služby, spolupracuje s právníky, notáři, finančními poradci, bankami, disponuje také etickým kodexem. Projděte si rovněž její webové stránky – smysluplný, přehledný a atraktivní web něco stojí. Špatné realitky na něj nemají a šetří, kde se dá.

Pročtěte zkušenosti a reference

Nedejte na masivní reklamu a nenechte se ošálit hesly a slogany, kterými se prezentuje. Zjistěte si reference a zkušenosti od předchozích zákazníků. Na svém webu bude mít zřejmě jen pozitivní reakce, ale zapátrejte na internetu, v různých diskuzích, co o ní říkají ti, kteří s ní již přišli do kontaktu. Uděláte si tak obrázek, jakou má pověst a co od ní můžete očekávat.

Text nevyjadřuje názor redakce