Do čela vietnamské kanceláře se postavil bývalý exportní konzultant agentury Ivan Nikl, který v posledních letech pracoval v centrále agentury CzechTrade jako exportní konzultant v oddělení strojírenství. Orientoval se převážně na východní trhy. Ivan Nikl vystudoval hospodářská a kulturní studia na ČZU v Praze. Ve volném čase se věnuje cestování, objevování folkloru navštívených míst, sportu, rodině a přátelům.

„Vzájemný obchod s Vietnamem má mnohaletou tradici. České firmy tu jsou stále přijímány přívětivě a toho je potřeba co nejdříve využít. Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem, která by měla vstoupit v platnost začátkem roku 2019, přinese významné změny. Měla by posílit vzájemný obchod s EU. České společnosti by proto neměly se vstupem na tento bezmála stomilionový trh s progresivním růstem střední třídy váhat,“ dodává vedoucí vietnamské pobočky Ivan Nikl.

Pobočku v Rize povede Věra Všetičková a na starosti bude mít koordinaci aktivit v celém Pobaltí. Věra Všetičková působí v agentuře od roku 2013. Po absolvování stáže získala pozici externí konzultantky v oddělení stavebnictví, spotřebního zboží a služeb. Podílela se na mnoha projektech, kde získala cenné zkušenosti mimo jiné s čínským trhem nebo oblastí Blízkého východu. Díky dobré znalosti ruštiny se průběžně zapojovala i do projektů v Rusku a zemích bývalého SSSR. Vystudovala mezinárodní studia a diplomacii a mezinárodní obchod na VŠE v Praze. Ve volném čase ráda poznává nové kultury či fotografuje přírodu a zajímavou architekturu.

„Čeští exportéři trochu opomíjejí trhy Pobaltí, přestože tyto země již svým členstvím v jednotném vnitřním trhu EU, zapojením do eurozóny a dopravní blízkostí eliminují řadu zahraničně-obchodních bariér. Nadto zde mají výrobky z České republiky, potažmo bývalého Československa, dobré jméno. Na druhou stranu je však třeba mít na paměti, že tyto země nejsou homogenním blokem, ale navzájem se v mnoha aspektech liší, a to i z hlediska obchodních příležitostí a optimální obchodní strategie,“ říká o situaci v Pobaltí nová ředitelka kanceláře Věra Všetičková.

Text nevyjadřuje názor redakce