Monzunové deště v Indii každoročně napáchají velké škody. Obnova zastaralé infrastruktury je pobídkou pro firmy jak z Indie, tak ze zahraničí, obzvlášť v očekávání zvýšených investic do infrastruktury v rámci projektu "Smart Cities India".

V důsledku silných monzunových dešťů bylo počátkem července zaplaveno několik nízko položených oblastí indické finanční metropole Mumbaí, přičemž byl paralyzován systém vlakové dopravy, která přepravuje denně několik milionů cestujících. Zpožděné byly též lety na mezinárodním letišti Chatrapatti Shivaji Mumbai.

Zaplavené železniční tratě donutily vedení indických drah zrušit provoz na více než tuctu délkových tratí, a kromě toho byl podstatně ovlivněn provoz na příměstských linkách, které jsou životně důležité pro fungování města s více než 18 miliony obyvatel. Tisíce pasažérů zůstaly na nádražích, mnozí další se vydali zpět pěšky na cestu ke svým domovům po vodou zaplavených kolejích. Dokonce i proslavení mumbajští nosiči obědů dabbawalas byli nuceni na celý jeden den přerušit práci v důsledku dešťové kalamity.


Ačkoliv je Mumbaí dnes již globálním finančním centrem, mnohé části města jsou kvůli nedostatečné infrastruktuře zaplavovány přívalem vody každý rok. Obnova zastaralé infrastruktury je nyní předmětem projektu “Smart Cities India”. Indická vláda vybrala 100 indických měst, určených pro masivní investice. Tyto investice, které budou do Mumbaí v několika příštích desetiletích přitékat, jsou pobídkou a zároveň příležitostí pro stavební i další firmy z celého světa, včetně českých exportérů.

Logo

Text nevyjadřuje názor redakce