Obliba investičních klenotů v České republice v posledních letech stoupá. „Lidé stále častěji dávají přednost pořizování věcí, jejichž hodnota po zakoupení neklesá, ale naopak roste. Týká se to i luxusních klenotů. Podle našeho meziročního srovnání zaznamenaly největší růst prodejů šperky v cenovém rozmezí 150 až 200 tisíc korun, a to o výrazných 54 %,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel největšího českého klenotnictví ALO diamonds.

Zlato a drahé kameny

Investiční šperky nejčastěji kombinují zlato se vzácnými drahými kameny. Často žádanými jsou přírodní bílé i barevné diamanty, ale i smaragdy, rubíny, tanzanity či safíry. A to nejen z estetických důvodů, ale i díky jejich dlouhodobě rostoucí hodnotě, a tedy investičnímu potenciálu.

Cena přírodních bílých (bezbarvých) diamantů se za posledních 10 let zvýšila o 60 %. Například vzácné růžové diamanty ale podle Fancy Color Diamond Indexu zhodnotily za 8 let dokonce o 180 %. Žluté diamanty zhodnotily za stejné období o 90 %, hodnota modrých zase vzrostla o 70 %. „Přírodně barevné diamanty přirozeně stoupají na ceně a s jistotou lze říci, že jejich hodnota bude růst i nadále, což tvoří dobrý předpoklad pro vhodnou investici,“ říká Alojz Ryšavý.

OstatnA ilustrace2 600x338 ihnedcz

Investice na desetiletí

Obzvlášť u diamantů je nutné myslet na to, že jsou investicí na dobu alespoň 10 či více let. Mohou skvěle doplnit investiční portfolio, například vedle rizikovějších akcií, podílových fondů, anebo nemovitostí. Je proto vhodné zaměřit se na jejich kvalitu, kterou určují čtyři základní parametry nazývané jako 4C – carat (váha), color (barva), clarity (čistota) a cut (brus). Roli hraje i nadčasový design šperku, zároveň by každý diamant měl disponovat mezinárodně uznávaným certifikátem.

Výjimečný dar

Šperky lze snadno přenášet a uschovat, ale i nosit pro radost a okrasu či darovat při výjimečných příležitostech. „Kvalitní šperky jsou skvělým darem u příležitosti významných výročí, ukončení studia nebo narození dítěte,“ dodává Alojz Ryšavý.

Text nevyjadřuje názor redakce