Tip č. 1: Ověřte si parametry a podmínky půjčky

Klíčem k úspěchu je prověření podmínek kladného posouzení půjčky. Mezi ty nejčastěji patří pravidelný a dostatečný příjem, bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky, vlastní bankovní účet, e-mail nebo telefon. Ovšem co společnost, to jiné podmínky. Proto si ověřte, zda je splňujete ještě před tím, než odešlete žádost o půjčku.

Tip č. 2: Nepůjčujte si u více společností najednou

Abyste se nestali předluženými, vždy čekejte na to, až vám schválí či zamítnou jednu žádost. Jakmile se dozvíte vyjádření, poté můžete žádat o půjčku další instituci. Jestliže žádáte u několika společností najednou, v očích věřitelů se můžete stát rázem předluženým a rizikovým klientem.
Tip č. 3: Budujte si dobré jméno

V bance anebo u nebankovní instituce je nesmírně důležité budovat si dobré jméno. Řádně splácejte své závazky, komunikujte, případně společnost informujte o tom, že máte s uhrazením další splátky problém. Dobré jméno, rovná se lepší podmínky a vlídnější jednání.

Tip č. 4: Prověřte registry

Pokud máte negativní záznam v registru dlužníků, v bance příliš nepochodíte. V takovém případě vám ale přijde vhod půjčka nebankovní, u níž některé společnosti vůbec do registrů nenahlížejí anebo zde záznam neberou jako překážku.

Tip č. 5: Uhraďte závazky z dřívějška

Abyste se do zmíněných registrů vůbec nedostali, bude potřeba uhradit všechny závazky z dřívějška. A to ať ty větší, tak ty malé. Problémem může být třeba přečerpaný kontokorent, neuhrazená faktura od telefonního operátora anebo nedoplatek na zdravotních či sociálním pojištění.

Tip č. 6: Nezapomeňte na důležité dokumenty

Pokud žádáte o půjčky online, stačí doložit dokumenty v elektronické podobě anebo z nich pouze opsat důležité údaje. Pokud se ale vydáváte pro půjčku osobně, nezapomeňte si s sebou přibrat dva doklady totožnosti, případně i potvrzení o příjmech od žadatele.

Tip č. 7.: Přizvěte ručitele anebo najděte zástavu

Žádáte o větší obnos finančních prostředků? Pak se pravděpodobně neobejdete bez spolužadatele nebo ručitele. U velkých půjček bude také nutno zaručit se za jejich splatnost odpovídající zástavou. Může jít například o byt v osobním vlastnictví, rekreační chatu či chalupu anebo osobní automobil.

Tip č. 8: Odpovídejte podle pravdy

Ať už žádáte o online půjčku, do vašeho hledáčku se dostaly rychlé půjčky přes SMS nebo telefon anebo sedíte přímo na pobočce, nesnažte se údaje o vaší bonitě, příjmech či výdajích zkreslovat. Pokud lžete, věřitel má nespočet způsobů, jak toto jednání odhalit. A v případě, že na vaši (byť i malou) lež přijde, žádost o půjčku vám neschválí.
Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

Text nevyjadřuje názor redakce