Vedle dalších kvalitních obrazů známých i nově objevených umělců se aukce u Hejtmánků opět zaměří na starožitnosti a design od 15. do 20. století. Předaukční výstava probíhá od 14. do 30. května, otevřena denně od 10 do 18 hodin. Aukce se pak bude opět konat v malebné galerijní zahradě. Dražit se bude přes 200 položek, jejichž celková vyvolávací cena přesáhne 20 milionů korun.

Největší pozornost míří ke znovuobjevenému obrazu Františka Muziky (1900-1974), přední osobnosti české malby, typografie a scénografie 20. století. Jeho Švadlena, obraz poetického naivismu, tvořila součást souboru dvanácti prací, s nimiž se Muzika zúčastnil legendární I. jarní výstavy Devětsilu v roce 1922. Od té doby dílo vystaveno nebylo a existovalo jen jako reprodukce v dobovém katalogu. Po dlouhé době tak tento skvostný obraz může najít nového majitele. Vyvolávací cena jedinečného obrazu je 1 800 000 korun.

Tomáš a Marie Hejtmánkovi s obrazem Švadlena Františka Muziky

„Nabídka aukce je opět objevná a bohatá. Jarní aukce jsou u nás navíc otevřené co do uměleckých žánrů i cenového rozpětí, takže si tu může každý vybrat něco pro potěchu či do své sbírky, “říká Tomáš Hejtmánek. Podle něj sběratelé a investoři stále touží po špičkových dílech známých umělců. „Nadále však objevujeme i zajímavá díla méně známých autorů, která u nás dosahují vynikajících prodejních výsledků. A téměř jako jediná tuzemská galerie soustavně dražíme také starožitnosti a umělecká řemesla, včetně jedinečného nábytku a prací současných českých sklářských designérů,“ dodává galerista Tomáš Hejtmánek, jehož aukční síň drží několik maxim právě v prodeji starého a užitého umění.

Špála, Lhoták, Hlinomaz a Mucha

Václav Špála - KyticeOjedinělá Kytice z vlastního majetku Václava Špály (se zobrazením autorových obrazů, včetně druhé signatury na pozadí) se bude dražit od 950 000 korun.

Dalším dílem s pozoruhodným příběhem je obraz Pařížský park II od Kamila Lhotáka (1912-1990). Pochází z roku 1947 a jde vlastně o „dva obrazy v jednom“. Při průzkumu malby použili odborníci infračervenou reflektografii a speciální radiografii. A technologie, umožňující vidět pod povrch zkoumaných objektů, odhalila pod Pařížským parkem ještě jednu autorovu malbu. Svým námětem je Pařížský park II příbuzný s obrazem Pařížský park I, který je majetkem Národní galerie v Praze. Výjimečný Lhotákův obraz bude u Hejtmánků vyvoláván za 800 000 korun.

Zajímavý prodej se očekává i v případě obrazu Rozejděte se!!! významného českého naivního malíře, herce, novináře a ilustrátora Josefa Hlinomaze (1914-1978). Toto vtipné, až provokativní dílo z roku 1972 patří k nejkvalitnějším ukázkám autorova vrcholného období z přelomu 60. a 70. let. Jeho licitace začne na 350 000 korunách.

Josef Hlinomaz Rozejděte se!!!

Cennou položku představuje rovněž pastel českého secesního malíře Alfonse Muchy (1860-1939) s vyvolávací cenou 350 000 korun. Z pozůstalosti ceněného malíře Jana Dědiny (1870-1955) se objeví i kolekce obrazů od 40 000 korun a jeho obraz Odpočívající z roku 1897 se může dočkat svého autorského rekordu. Z významné pražské sbírky se v aukci objeví i ceněný obraz Nocturno od Aloise Kalvody (1875-1934) s vyvolávací cenou 800 000 korun. Aukce u Hejtmánků dále nabídne i dílo Františka Grosse (1909-1985) Libeň z roku 1943, vystavené naposledy v roce 1944. Vyvolávat se bude od 150 000 korun.

Draženy budou také prvotřídní práce významných autorů druhé poloviny 20. století, které reprezentuje například Jan Bauch a Josef Jíra, raný obraz Švadleny Ludmily Jiřincové, Drtikolovy fotografie z rodinné sbírky, sochařská tvorba Jiřího Seiferta či Olbrama Zoubka.

Umění dneška, které přetrvá

Top sběratelské položky zastoupí například více než dvou a půlmetrové dílo z vrstveného papíru z roku 1986 od Adrieny Šimotové s vyvolávací cenou 700 000 korun z vrcholného období její tvorby a dále rovněž přes dva metry velký závěsný objekt Light – Air IV Karla Malicha, který bude začínat na 1 900 000 korunách.

Japonským malířstvím a kaligrafií se inspiroval Patrik Hábl (*1975), autor obrazu Japonská krajina z roku 2014, jehož licitace začne od 80 000 korun. K nepřehlédnutelným položkám patří i St. Paul, expresivně laděný olej a akryl na plátně z roku 2018, který vytvořil Pasta Oner (*1979). Vyvolávací cena je 210 000 korun. A licitovat se bude o díla dalších současných umělců, jako Privat Planet Krištofa Kintery, a obrazy Michala Škapy, Otto Plachta či Jiřího Načeradského. Proslulého režiséra a surrealistu Jana Švankmajera bude na aukci reprezentovat imaginativní objekt Falešná želva, kterou si budou zájemci moci vydražit od 180 000 korun.

V jedinečné kolekci českých sklářských designerů mají zastoupení práce například Ivany Šrámkové, Aleny Matějky, Jakuba Berdycha st., Pavla Trnky a Oldřicha Plívy.

Vzácné staré umění a starožitnosti

Ze starých mistrů dražených v jarní aukci stojí za zmínku především obraz Venuše s Marsem od Hanse Rottenhammera, který se začne dražit od částky 1 800 000 korun. K tradičním položkám patří i tentokrát vzácný nábytek a starožitnosti z doby renesance, baroka a biedermeieru až po kubismus a funkcionalismus. Ke skvostům aukce se řadí renesanční truhla, barokní komoda nebo biedermeierový sekretář. Ke sběratelským lahůdkám patří u Hejtmánků také další část kolekce cenné habánské a posthabánské keramiky, v jejímž prodeji drží tato síň jeden z cenových rekordů

Design

Dražit se bude sofa od předního kubistického architekta Pavla Janáka. Vyvolávací cena je 200 000 korun. V nabídce je také židle průkopníka moderní bytové kultury v Československu, architekta a designéra Jindřicha Halabaly. Licitovat se o ní bude od 12 000 korun. Ke sběratelsky zajímavým položkám patří i Kalamář ve tvaru auta z roku 1910.

Arthouse Hejtmánek, dům prostoupený krásou a uměním

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale vždy nabízí i zajímavé a cenné předměty z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory, prostoupené duchem umění a úctou ke všemu krásnému, slouží také jako prodejní galerie. Přestože na trhu působí pouhých pět let, její obrat ji na českém trhu vynesl mezi pět nejvýznamnějších aukčních domů u nás a je držitelem řady aukčních rekordů. Celkem se zde už vydražila díla za více než 350 milionů korun. Arthouse Hejtmánek, vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánkovými, funguje také jako soukromá výstavní galerie, která se orientuje na výjimečné a neznámé autory.

www.arthousehejtmanek.cz

Text nevyjadřuje názor redakce