Čas jsou peníze. Potřebuje-li člověk rychle půjčit, jsou peníze na ruku při podpisu smlouvy skvělým řešením. Jenže takový úvěr vám s nedostatkem financí nepomůže, naopak obvykle problém s penězi ještě prohloubí. Je totiž běžnou praxí, že si půjčíte v hotovosti 10 000 Kč a vrátíte 20 000 Kč. 

Hotově si půjčíš, hotově i vrať!
Hotovostní půjčku v hotovosti jen nečerpáte, ale i splácíte. Pokud nebudete pravidelně splácet, může se stát, že u vás doma brzy zazvoní obchodní zástupce poskytovatele úvěru. Pakliže si domluvíte týdenní splatnost, budete ho doma vítat častěji, než se vám bude líbit.

Půjčit 50 000 Kč tak velmi dobře zvažte. Vyšší sumy v hotovosti vás mohou dostat do dluhového kolotoče, ze kterého je těžké vystoupit. Pokud nebudete řádně a včas splácet, začne u vašich dveří později zvonit také exekutor.

Hotovostní půjčku si nelze vybírat
Stačí vám půjčka 5000 Kč? Pak si nejspíš budete muset půjčit alespoň 10 000 Kč. Hotovostní úvěry jsou značně omezené. Malá nabídka vás bude limitovat nejen, co se výše půjčky týká, ale i doby splatnosti. Poskytovatelé umožňují půjčku splatit obvykle nejdříve za 6 měsíců.

Kvůli delší době splatnosti se sice dočkáte nízkých splátek, avšak v konečném důsledku půjčenou sumu výrazně přeplatíte.

Hotovostní půjčka by se dala shrnout do několika vět: „Půjčíte si více, než budete chtít. Půjčíte si s delší dobou splatnosti, než budete plánovat. Půjčíte si dráž, než si myslíte.“

RPSN u hotovostní půjčky je velkou neznámou
Úroky u hotovostních půjček mohou být nižší než úrokové sazby u kontokorentů a kreditních karet. Nenechte se ale zmýlit „výhodností“ půjček, k relativně nižším úrokům musíte připočíst i další poplatky, jako jsou například:

      -jednorázový poplatek za vyřízení půjčky,
      -měsíční poplatek za správu půjčky,
      -poplatek za hotovostní režim.

To, jak je hotovostní úvěr drahý, vám nemusí napovědět ani roční procentní sazba nákladů. RPSN udává nákladnost za rok, pakliže se dohodnete s poskytovatelem na týdenních splátkách, musíte počítat s mnohonásobně vyšší sazbou.

Na úvěrovém trhu mají hotovostní půjčky své místo. Jejich sjednání by ale vždy mělo předcházet důkladné zvážení a propočítání, ať víte, o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Pakliže je to možné, je ve většině případů lepší dát před hotovostním úvěrem přednost bezhotovostní variantě.

Text nevyjadřuje názor redakce