Drtivá většina spotřebitelů míří v první řadě do banky. Málokdo z nich si je ale vědom toho, že v bance na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Když se k tomu přidá záznam v registru dlužníků anebo nižší bonita, problém je na světě. 

V takovém případě jsou řešením nebankovní půjčky, kolem nichž ovšem panuje řada nesmyslných mýtů. Podívali jsme se na ty nejčastější a uvádíme je na pravou míru.

Mýtus č. 1: Nebankovní půjčka je vždycky nevýhodná

Jakákoli půjčka – ať už od banky anebo nebankovního poskytovatele může být při špatném výběru a nastavení parametrů nevýhodná. V tomto případě rozhodně nesehrává roli to, zda si půjčíte u banky anebo nebankovní společnosti. Důležité je vsadit na porovnání půjček, zohlednit nejen úrok, ale také hodnotu RPSN a nastavit splatnost půjčky v odpovídajícím rozsahu.

Mýtus č. 2: Nebankovní půjčky jsou příliš drahé

Ani to nemusí být pravda. Obecně vzato dnes žádná půjčka není vyloženě levná. Existují však ty výhodné a méně výhodné produkty, které si ale ve finále stejně najdou svého zákazníka. Některé nebankovní společnosti dokonce umí nabídnout nižší úroky než v bance. Opět je ale potřeba hledat, porovnávat a vybírat. Dražší jsou obecně pouze půjčky pro rizikové klienty (například půjčky bez registru anebo dokládání příjmu)

Mýtus č. 3: Nebankovní půjčky získá každý

Ani zdaleka. Stejně jako u bankovních i nebankovních úvěrů musí jejich poskytovatel podle zákona ověřit bonitu žadatele. Zákon ale už neříká, jakým způsobem toto učiní. Na rozdíl od banky, kde musíte dokládat ověření od zaměstnavatele, mají některé nebankovní společností vlastní způsoby, jak vaše příjmy a zejména pak bonitu ověřit. Pokud i přesto vyhodnotí, že jste příliš rizikový klient, půjčku vám neschválí.

Obecné podmínky pro poskytnutí nebankovní půjčky:
      Plnoletost 
      Bydliště na území ČR anebo trvalý pobyt 
      Vlastní e-mail nebo telefon
      Bankovní účet 
      Pravidelný příjem 

Mýtus č. 4: Sjednání nebankovní půjčky je příliš složité

Ba právě naopak. U většiny poskytovatelů vyřídíte půjčku pěkně z pohodlí domova. Nemusíte prakticky nikam chodit, stačí vám pouze počítač s připojením na internet, pár minut času a jeden či dva doklady totožnosti. Můžete si zažádat o půjčky online. Stačí navolit výši úvěru, rozložit jeho splatnost a vyplnit osobní údaje. Po odeslání žádosti se obratem dozvíte, zda vám byla schválena či nikoli.

Mýtus č. 5: Na připsání peněz si musím počkat

Ani to není všude pravidlem. To, za jak dlouho se vypůjčené finance objeví na vašem účtu, záleží na bance, u níž máte účet veden. Pokud se shoduje s účtem poskytovatele, peníze jsou připsány do několika minut od schválení půjčky. V opačném případě si na jejich připsání počkáte maximálně 24 hodin (ve všední dny).

Mýtus č. 6: Nebankovní půjčky jsou nebezpečné

Když to vezmeme kolem a kolem, stoprocentně bezpečná půjčka bohužel neexistuje. Vždy jde o určité riziko, s nímž je ale potřeba počítat. Pokud si dáte tu práci a jednotlivé produkty mezi sebou porovnáte, zapátráte v internetových fórech a diskuzích, nebo se poptáte známých či přátel, správně si rozvrhnete splatnost a budete ji dodržovat, zároveň si ale nebudete půjčovat na malichernosti, není důvod se půjčky obávat.


Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů Půjčky.cz, Úspory.cz, Coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

Text nevyjadřuje názor redakce