Alergie nejsou žádným okrajovým problémem. Celosvětově jimi trpí až 20 % populace a podle expertů bude alergiků přibývat . Nejčastěji nás trápí alergické reakce, které vyvolávají roztoči (22 %), velmi často jsou to také travní pyly (17 %) a mezi rozšířené alergeny patří i kočičí srst (9 %) nebo na jaře pyly břízy (6 %) . Alergeny jsou i příčinnou alergické rýmy, která je nejčastějším dětským alergickým onemocněním .

Alergeny na nás útočí doma i venku. „Mnohé alergeny poletují ve vzduchu, například pyly nebo zvířecí alergeny, a přirozenou ventilací budov se dostanou i do bytů a domů. Při pobytu venku se nám navíc usazují ve vlasech a na šatech, případně v srsti domácích mazlíčků, a také si je přinášíme domů,“ potvrzuje MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

I proto je každým rokem celosvětově vyhlášen Světový týden alergie, který se snaží informovat veřejnost o alergických onemocněních a souvisejících potížích. Letos začal 22. dubna.

čistička PhilipsZískejte kontrolu nad kvalitou vzduchu

Vzduch venku těžko ovlivníme, například pyly jsou především na jaře a v létě jeho běžnou a přirozenou součástí. Naproti tomu v domácím prostředí je situace jiná, zde kvalitu vzduchu již ovlivnit můžeme. A to nikoliv pouhým větráním, úklidem nebo pokusem místnosti co nejvíce uzavřít. Řešením může být kvalitní čistička vzduchu. „Pokud je člověk alergik, je správně výkonná čistička vzduchu často jediným řešením, jak mít doma vzduch čistý,“ dodává lékařka Vančíková.

Kvalitní čistička je univerzální přístroj, který ze vzduchu neodstraní pouze alergeny, ale také další nežádoucí částice. Odfiltruje prach, bakterie, viry a také ultrajemné částice (takzvané PM2,5 částice), které jsou vdechovatelné a mohou snadno proniknout hlouběji do dýchacího traktu. Takovou čističkou je například Philips AC3259/10, která pomocí senzoru AeraSense sama monitoruje i ty nejmenší změny kvality vzduchu a rovnou zvyšuje čisticí výkon, pokud se úroveň alergenů nebo znečištění zvýší. O stavu ovzduší v místnosti čistička informuje prostřednictvím čtyřbarevného světelného kroužku a číselného ukazatele.

Kvalitní filtry jsou zásadní

Čistička vzduchu Philips AC3259/10 využívá technologie vícevrstvé filtrace Vitashield IPS. Obsahuje extra silný filtr NanoProtect a dodá až 393 metrů krychlových čistého vzduchu za hodinu (tzv. ukazatel CADR). Vybrat si můžete ze 3 automatických a 5 manuálních režimů, včetně speciálního režimu proti alergenům, a také z 5 nastavení rychlosti ventilátoru od extra tichého spánkového režimu až po extra výkonný turbo režim.

Při vývoji čističek vzduchu společnost Philips dlouhodobě spolupracuje s renomovanými odborníky po celém světě, ať už jde o Bochumskou univerzitu v Německu, asociace jako AHAM, ECARF či Airmid nebo lékařskou fakultu Vídeňské univerzity. „Právě společně s Vídeňskou univerzitou vylepšil Philips aplikaci Air Matters o aktuální pylovou předpověď,“ říká Monika Tržilová, marketingová manažerka čističek vzduchu Philips.

Aplikace informuje a pomůže s ovládáním

Čističku vzduchu Philips AC3259/10 lze s aplikací Air Matters propojit a ovládat ji tak přes chytrý telefon na dálku. Aplikace navíc uživatele informuje o kvalitě ovzduší v jeho okolí, a to ať už v místě bydliště nebo třeba na dovolené. Poskytuje přehled o výskytu nejčastějších pylů v ovzduší, jako jsou pyly břízy, trávy, olše nebo pelyňku, přičemž čerpá údaje z více než 10 000 monitorovacích stanic ve více než 50 zemích světa.

Více na www.philips.cz/zdravy-vzduch 

_____________________________________________________________________________

[1] http://www.who.int/gard/news_events/1-3.GARD-06-07-K1.pdf?ua=1

[2] http://www.eaaci.org/documents/EAACI_Advocacy_Manifesto.pdf

[3] Bousquet, Allergy 2007: 62: 301–309

[4] http://acaai.org/allergies/who-has-allergies/children-allergies

Advertisement

Text nevyjadřuje názor redakce