Inteligentní model budovy (BIM) je moderním přístupem k tvorbě stavebního projektu. Výhody přináší po dobu celé životnosti budovy – od návrhu přes výstavbu až po dlouholeté užívání. Prostředí BIM, pomáhá zachytit a zpřístupnit všechny potřebné informace, včetně aktuálního virtuálního modelu budovy. Zamezuje ztrátě informací v rámci dodavatelského řetězce a zabraňuje kolizím jednotlivých částí projektu, které se dříve – velmi nákladně – řešily až na staveništi. Příznivě se projevuje v lepší komunikaci všech členů projektového týmu (navzájem i s investorem), v přesnější a lépe řízené výstavbě a levnějším provozováním budovy.

„Digitalizace stavebnictví je jednou z přicházejících výzev a společnost Metrostav se na ni snaží připravit tak, aby si zachovala a zvýšila svou konkurenceschopnost na trhu stavebních prací,“ říká Jaroslav Synek, vedoucí Útvaru technologií a materiálů i Metrostav a.s.

Proč se Metrostav rozhodl pro BIM a jaké konkrétní výhody mu to přináší?

Video

 

BIM podporuje levnější a kvalitnější výstavbu

Z BIM netěží jen projekční týmy a stavební společnosti, ale i investoři, protože toto prostředí je nejenom transparentní, ale díky 3D modelu si dokáže každý představit, jak daný projekt bude vypadat.

BIM bude do čtyř let v Česku povinným předpokladem pro účast na nadlimitních veřejných zakázkách. V některých zemích západní Evropy tomu již tak je a BIM zde pomáhá šetřit prostředky investované do veřejných staveb.

V Metrostavu využívají pro BIM řešení software Autodesk Revit pro přípravu moderní projektové dokumentace, Autodesk Navisworks slouží pro kontrolu, rychlé výkazy výměr či názorné prezentace a o hladkou týmovou spolupráci a komunikaci změn v projektu se stará BIM 360 Team. Všechny nástroje pro BIM, lze získat v Autodesk Sadě aplikací pro architekturu a stavebnictví v rámci výhodného pronájmu.

„Ověřování postupů používaných v BIM prostředí je pro nás každodenní realitou, která neustále přináší novinky a rozšiřuje naše poznání,“ uzavírá Jaroslav Synek.

Text nevyjadřuje názor redakce