Když chcete uspět se startupem, můžete se svým nápadem obrážet potenciální investory a kvůli získání jejich přízně mnohdy dělat ústupky. Nebo můžete svůj produkt tiše piplat k dokonalosti a pak celému trhu vyrazit dech. Český startup Babysitting.today zvolil tu druhou cestu a úspěch, který se svou aplikací na zajištění hlídání dětí slaví, pro změnu tak trochu vyrazil dech jemu.

Když loni Babysitting.today spouštěl svou aplikaci v Berlíně, první hlídání bliklo v pražské kanceláři firmy během několika hodin. Tou dobou už si podmanila český a slovenský trh. Pár měsíců poté už němečtí uživatelé přes tuto platformu shání hlídání na cestách do Dánska, přestože se sem aplikace ještě nestihla rozšířit. Tak vyspěle a globálně celý systém působí.

Podle CEO a zakladatele Babysitting.today Davida Bartoše je všechno o správném rozhodnutí ve správný čas. Tak jeho tým zahodil roční práci na desktopovém systému pro zprostředkování hlídání, kterých je po světě několik, a začal s vývojem mobilní aplikace, která je na světě jediná.

1

„Nebyla to sázka na jistotu, ale šlo o vizi, kterou jsme se snažili naplnit, a podařilo se nám to. Změnili jsme princip uspokojení potřeby zajištění hlídání. Styl objednávání i placení,“ říká Bartoš s tím, že rodič v aplikaci zařídí úplně všechno – od vyvěšení poptávky, výběr hlídačky, po platbu.

Dnes Babysitting.today sázka na jistotu je, a to jak pro rodiče, tak pro investory. Zájem o tyto služby je v celé západní Evropě, kde si podle odhadů nechává hlídat dítě za peníze 10 milionů rodin týdně. „Opíráme se o skutečné potřeby rodičů po celém světě. Čili o jisté poptávky na hlídání od reálných uživatelů,“ vysvětluje Bartoš.

Pro samý zájem strhnout aplikaci mohou v současnosti hlavně rodiče ve zmíněném Německu, kde by firma měla do konce letošního roku zajišťovat šest tisíc hlídání za měsíc s obratem okolo 7,5 milionu korun. Její cíle jsou ale větší – do dvou let operovat v celé západní Evropě a zajišťovat tu 400 tisíc hlídání měsíčně. A k tomu už je potřeba investor.

2

„Naší výhodou je, že na trhu v současnosti nemáme přímou konkurenci a na rozdíl třeba od dopravních aplikací nás nesvazuje žádná regulace. Když my nebo náš partner bude chtít vstoupit na nějaký trh, jsme schopni spustit provoz během pár měsíců a nevyjde nás to na desítky milionů ani miliony, ale jen na několik statisíců korun,“ vypočítává Bartoš.

Takže zatímco dnes není jisté, že třeba hodnota bitcoinu se za půl roku nezřítí o několik pater dolů, že za půl roku budou rodiče potřebovat hlídání a hlídačky si budou chtít vydělat, jisté je. A česká aplikace má v tomto ohledu obrovský náskok. Jen v tuzemsku má firma přes osm tisíc hlídaček – nejvíce v České republice – a jde o územně největšího poskytovatele těchto služeb ve střední Evropě.

Babysitting.today také má jako jediný v tomto regionu certifikovaný psychometrický test a pracuje na zapracování dalších bezpečnostních prvků a na zlepšení ověření uživatelů, jako je například implementace nástroje pro ověření trestní bezúhonnosti a internetové identity Onfido, takže si rodiče i hlídačky mohou být jisté, že tuto platformu nikdo nezneužije.

3

„Unikátnost, jistý vývoj a zahraniční přesah, to jsou hlavní investorské výhody naší tři roky fungující aplikace, na jejímž vylepšení se neustále pracuje a která uspokojuje požadavky a potřeby svých uživatelů,“ shrnuje Bartoš.

Aplikace je vhodná pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS a je zdarma ke stažení v Obchodě Play a AppStore. Více informací na www.babysitting.today, nebo na Facebooku.

Text nevyjadřuje názor redakce