Již déle než čtvrt století probíhá odborný elektrotechnický veletrh AMPER. A stejně tak dlouho se soutěží o cenu Zlatý Amper, kde se posuzují nejzajímavější exponáty z této oblasti. Každý rok má mezinárodní hodnotitelská komise těžší rozhodování, protože se do soutěže hlásí stále více zajímavějších produktů. Letos připadlo předávání cen na první jarní den. Na brněnském výstavišti se v soutěži o nejpřínosnější exponát veletrhu utkalo celkem osmadvacet exponátů vystavujících firem.

"Veletrh AMPER je největším odborným veletrhem v oblasti elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v Česku a na Slovensku. Na letošním šestadvacátém ročníku se prezentuje 590 vystavovatelů z osmadvaceti zemí světa. Mezi vystavovateli jsou světoví lídři ve svých oborech, významné ryze české firmy i nadnárodní společnosti. Letošní ročník potvrzuje zvyšující se význam elektrotechniky a informatiky", komentuje ročník 2018 manažerka veletrhu Ivana Glejtková s tím, že veletrh je možné navštívit do pátku 23. 3.

Mezi produkty, které odbornou porotu zaujaly, je například chytrý teploměr společnosti Endress+Hauser Czech. "Kompaktní teploměr iTHERM TrustSens TM371 je určen pro potravinářský a farmaceutický průmysl. Senzor vyniká plně automatickou funkcí samokalibrace, která umožňuje sledování měření teploty v hygienických a aseptických aplikacích bez přerušení procesu," říká Dalibor Prokel, produktový manažer Endress+Hauser Czech s. r. o.

Exponát na veletrhu Zlatý Amper

Jde vlastně o snímač s unikátní kompletní automatickou samokalibrací přímo v probíhajícím procesu. A je určen pro hygienické a aseptické úlohy. "Mnoho hygienických a aseptických procesů vyžaduje pravidelné čištění a sterilizaci výrobních zařízení pomocí postupů SIP, typicky po každé vyrobené šarži. Použitím snímače TrustSens je teploměr kalibrován po každém cyklu SIP. TrustSens je navržen a určen pro vyloučení rizika nedetekovaných odchylek a rizika výroby špatných šarží. Snižuje také četnost manuálních kalibrací potvrzením správné funkce senzoru mezi těmito kalibračními cykly," vysvětluje Dalibor Prokel.

K dalším oceněným exponátům patří inteligentní chladící jednotka, která šetří energii a životní prostředí od firmy Rittal. "Chladicí jednotky Blue e+ slouží k chlazení vnitřního prostoru rozváděčů a jsou unikátní použitou technologií regulace. Jsou frekvenčně řízené, a tím pádem vyrábí vždy přesně tolik chladu, kolik je potřeba. Díky tomu jsou energeticky úsporné, v porovnání s běžnými jednotkami až o pětasedmdesát procent," říká Zbyněk Ledvinka, produktový manažer pro systémy chlazení Rittal Czech.

Exponát na veletrhu Zlatý Amper

V soutěži však zabodoval i analyzátor spotřeby s názvem Wibeee ze společnosti ZEZ SILKO s.r.o., což je jednoduché zařízení, které monitoruje elektrické parametry sítě v místě instalace a shromažďuje údaje potřebné k tomu, aby se dala efektivně řídit spotřeba energie. Dalším oceněným produktem je Manufacturing Operation Management od firmy ABB, s.r.o. Zde jde o softwarové řešení, které integruje svět výrobního závodu s ekonomikou podniku. Odbornou porotu také zaujal produkt společnosti Energy Cloud, s.r.o., a to konkrétně elektrická akumulační stanice EnergyCloud HOME. Tu ocení zejména domácnosti. Zjednodušeně řečeno, jde o produkt, který je založen na principu výroby elektrické energie ze střešních fotovoltaických elektráren a ukládání této energie do baterií na pozdější využití. Když slunce svítí, baterie se nabíjí čistou energií, a když nesvítí nebo vypadne proud, elektřina se spotřebovává z baterií.

S čestným uznáním z Brna letos odjížděly tyto firmy: B+R automatizace, JABLOTRON ALARMS, ORBIT MERRET, Tele & Radio Research Institute a VŠB – Technická univerzita Ostrava se svým Centrem ENET. Společnost Economia, která je mediálním partnerem akce, je ráda, že byla u toho. Pokud Vás zajímají také další novinky vystavovatelů, přijďte se podívat na brněnské výstaviště, kde veletrh AMPER probíhá až do pátečního odpoledne.

Text nevyjadřuje názor redakce