Úvěry jsou špatné. Není-li to nezbytně nutné, pak si raději nikdy nepůjčujte. Všechny půjčky jsou vstupenkou do dluhové pasti. Půjčit si peníze se nikdy nevyplácí. Ano, takové a mnohé další odstrašující věty padají z úst mnohých, přesto se ale najde „půjčka,“ která může být výhodná. Řeč není o klasickém spotřebitelském úvěru, ale o kreditní kartě. 

S kreditní kartou sice utrácíte peníze banky, ale za jejich využití nic neplatíte. Naopak můžete na nich ještě vydělat. Nutné je ale s kreditkou umět zacházet.

Základní principy fungování kreditní karty

Než se pustíte do utrácení s kreditní kartou, je zapotřebí uvědomit si, že kreditka je jako půjčka, avšak v tomto případě revolvingová půjčka s bezúročným obdobím. Stále ale musíte pamatovat na pár základních pravidel. 

- Z karty utrácíte cizí peníze, které musíte vrátit.

- Vrátíte-li peníze v bezúročném období, nezaplatíte za jejich využití ani korunu navíc.

- Peníze máte stále k dispozici po dobu několika měsíců i let.

- Díky pravidelnému placení s kartou, na ní můžete vydělat.

S kreditkou nikdy nevybírejte peníze v hotovosti, je určena jen k bezhotovostním transakcím.

- Kreditní karta není to samé jako debetní karta.

Jak s kreditní kartou neprodělat?

Než začnete s kreditní kartou vydělávat, je velmi důležité, abyste s ní neprodělávali a věděli, jak kreditka funguje. Proto peníze, které z karty utratíte, vždy vraťte do konce bezúročného období. To trvá obvykle 40 až 55 dní. Abyste nemuseli pamatovat na včasné vrácení peněz, můžete využit úhradu inkasem.

Uhradit útratu prostřednictvím inkasa některé banky nepovolují. Přesto se najde celá řada z nich, které inkaso umožňují, a dokonce i zdarma.

Úhrada inkasem znamená, že povolíte bance, aby z vašeho účtu strhla ke konci bezúročného období tolik peněz, kolik jste s kredikou utratili. Pozor si však dejte na to, aby vám banka umožnila nastavit inkaso na 100 % čerpané částky a aby na vašem běžném účtu byl dostatek peněz. Pokud zapomenete včas peníze uhradit, budou vám účtovány vysoké úroky!

Vysoké poplatky vás také čekají za výběr kreditní kartou. Ta je určena pouze k platbě v obchodech, za jeden výběr tak můžete zaplatit i více jak 100 Kč.

Jak s kreditní kartou vydělat?

Kreditní karta je skvělou finanční rezervou. Pyšníte-li se výbornou platební morálkou, pak vám pomůže překlenout nejeden finanční neduh. Díky ní si můžete půjčit peníze zcela bezplatně a ušetřit tak za vysoké úroky. Avšak jen tady benefity kreditky nekončí.

Využít můžete také mnoho slev a odměn, které získáte za pravidelnou platbu kartou. Její aktivní používání vám vrátí peníze z nákupu zpět a zlevní celou řadu produktů a služeb. Při chytrém používání lze díky kombinaci nejrůznějších akcí měsíčně s kartou ušetřit do rodinného rozpočtu i pěkných pár tisíc korun.

Text nevyjadřuje názor redakce