Pokud máte v rodině alergika, a právě zvažujete nákup čističky před vypuknutím pylové sezony, následující tipy vám při výběru mohou pomoci. Stále více lidí si totiž začíná uvědomovat, že by měli dbát nejen na kvalitní stravování, dostatečný spánek a udržování přiměřené fyzické kondice, ale že je pro jejich zdraví zásadní i vzduch, který dýchají. A že jeho kvalitu mohou ovlivnit, byť jen u sebe doma. Pokud jste již také nakročili tímto směrem, čtěte, jaká čistička vám z domova vytvoří oázu, ať už venku za okny zuří pyly nebo smog.

1. Odstraní i ty nejjemnější škodlivé částice
Aby byla čistička vzduchu schopná ze vzduchu efektivně odstranit škodliviny, musí být vybavena kvalitními filtry. „Velmi spolehlivě funguje několikastupňová filtrace, která odstraní jak hrubší nečistoty, tak ty nejjemnější částice. Důležité jsou především HEPA filtry, díky kterým dokáže čistička odstranit ze vzduchu škodliviny od velikosti 20 nanometrů. Tedy částice výrazně menší než obávané PM2,5, které se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. Čističky Philips mají také natolik propracovaný systém filtrace, že odstraní 99,97 % běžných polétavých alergenů*, bakterie nebo viry,“ vysvětluje Monika Tržilová, manažerka čističek vzduchu Philips.

2. Neprodukuje ozon
Při nákupu čističky prostudujte, jestli při jejím provozu náhodou neuniká do místnosti ozon, což se týká hlavně čističek s ionizátorem vzduchu. „Ozon je pro dýchací cesty skutečně škodlivý, nejen pro astmatiky nebo osoby s chronickým dýchacím onemocněním, ale i pro zdravé lidi,“ konstatuje MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

CZ cs AirProdukt3. Zvládne vyčistit celou místnost
Důležité je vybrat takovou čističku, která dokáže vyčistit celou místnost, v jaké ji plánujete používat. Většina výrobců již uvádí plochu v m2, což je údaj, kterým byste se rozhodně měli řídit, aby mohla čistička fungovat opravdu efektivně.

4. Umí si sama ohlídat kvalitu vzduchu a upravit rychlost ventilace
Vzhledem k tomu, že nejspíš nemáte čas ani chuť průběžně hlídat kvalitu vzduchu v místnosti, měla by být čistička schopná to dělat za vás. Tedy permanentně vyhodnocovat množství škodlivin ve vzduchu a podle potřeby zvyšovat nebo snižovat svůj výkon. „Také by měla umět čistit vzduch dostatečně tiše, protože spousta lidí ji využívá především v noci v ložnici. Naše čističky nabízí mimořádně tichý noční režim o 33 dB,“ dodává Monika Tržilová.

5. Hlídá si výměnu filtrů
Jak již bylo zmíněno výše, kvalita čističky závisí především na kvalitních filtrech. Ty se ale používáním zanášejí a je potřeba je vyměnit. Pokud tak neuděláte, čistička nedokáže vzduch správně čistit. Čistička vzduchu Philips AC3256/10 díky pokročilé technologii AeraSense dokáže přesně spočítat životnost filtru na základě míry vnitřního znečištění, průtoku vzduchu a doby provozu a ihned upozornit, že je potřeba filtr vyměnit. Zároveň umí vzduch v místnosti automaticky ohlídat a nabízí speciální režim proti alergenům.

Více zjistíte na www.philips.cz/zdravy-vzduch

*Laboratoř 3. strany, částice o velikosti 0.3 mikronu

 

Advertisement

Text nevyjadřuje názor redakce