Účinnou obranou je používání zvlhčovače vzduchu.

Ideální vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 60 procent. Jenže především v zimních měsících jsme od tohoto ideálu velmi vzdálení. Vzduch je v zimě sušší sám o sobě a ve vytápěných místnostech se vlhkost ještě snižuje. Často se pak pohybuje jen okolo 20 procent, což je stejná hodnota, jakou má vzduch na poušti.

„Obecně platí, že ochlazováním vzduchu klesá i množství páry, kterou vzduch obsahuje. Do běžné domácnosti neustále proniká venkovní vzduch a ten je s příchodem zimy chladný a má tedy nižší obsah vodní páry než ovzduší v bytě. Z tohoto důvodu klesá vlhkost vzduchu i v interiéru,“ popisuje RNDr. Jan Hovorka, Ph.D., vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Ilustrační fotoSuchý vzduch je nepříjemný sám o sobě. Špatně se dýchá a vzduch vysušuje pokožku i sliznice. To je velmi nebezpečné, protože vysušené sliznice nedokážou účinně bránit virům a bakteriím. Výsledkem je nižší obranyschopnost organismu, častější nachlazení, kašel a další nemoci. „Suchý vzduch je problém i pro zdravé jedince, a ještě větší samozřejmě pro jedince nemocné nebo spadající do citlivé skupiny – například astmatiky nebo děti. Pokud navíc člověk již dostal infekci, dochází k zahuštění hlenu a jeho horšímu vykašlávání,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jediným účinným řešením, jak se v domácnosti nebo kanceláři zbavit suchého vzduchu, je kvalitní zvlhčovač. Nevěřte na mokré hadry na topení nebo odpařovací nádoby. Jejich efekt je krátkodobý a minimální. Navíc hrozí, že se po místnosti začnou šířit bakterie, pro které je teplá stojatá voda nebo mokrý hadr ideální živnou půdou. Kvalitní zvlhčovač vzduchu dokáže vlhkost automaticky regulovat a uvolní molekuly vody po celé místnosti.

Technologicky vyspělé zvlhčovače vzduchu pracují na principu přirozeného odpařování vody. Takovým je zvlhčovač Philips HU4803, který využívá technologie NanoCloud. Rovnoměrně rozprašuje do vzduchu jen molekuly vody bez škodlivých bakterií. Moderní technologie zabraňuje vytváření mokrých skvrn nebo bílého prachu, který u některých zvlhčovačů vzniká uvolňováním vodního kamene a nerovnoměrnou distribucí vody do vzduchu. Zvlhčovač vzduchu Philips HU4803 neuvolňuje do místnosti bakterie*, ani nezanechává na podlaze a nábytku mokré skvrny nebo bílý prach**. Můžete si také sami nastavit takovou vlhkost, jaká vám nejvíce vyhovuje. Zvlhčovač ji potom automaticky hlídá a vy se nemusíte o nic starat,“ popisuje Monika Tržilová, produktová manažerka Philips.

zvlhčovač vzduchu PhilipsZvlhčovač Philips HU4803 reguluje vlhkost automaticky ve dne i v noci. Aby v druhém případě nerušil spánek, je vybaven spánkovým režimem, v kterém minimalizuje hluk a vypne všechny kontrolky. Přístroj je navíc energeticky šetrný a má velmi nízkou spotřebu vody.

Více na philips.cz/zdravejsivzduch.

* Šíří o 99 % méně bakterií v porovnání s ultrazvukovými zvlhčovači (Rabe HygieneConsult, červen 2012)
** IUTA e.V. (Institut für Energie- und Umwelttechnik) (139/08 – 55955.00), prosinec 2008

Advertisement

Text nevyjadřuje názor redakce