Možnost zpracovat si daňové přiznání za pár minut online je velmi lákavá. Nepotřebujete žádné speciální znalosti, prostě odpovídáte na jednoduché otázky a daňové přiznání máte hotové během pár minut. Kolik procent lidí v ČR zpracovává daňové přiznání online a kolik „postaru“? Má papírová verze proti onlinové přece jen nějaké výhody?

Daňové přiznání za loňský rok podá něco kolem dvou milionů osob. Fyzických osob podnikajících je milion a cca 1,3 milionu osob, které mají příjmy ze zaměstnání. Máme zde kombinaci příjmů osob, které mají příjmy jak ze zaměstnání, tak i z podnikání. 


Daňové přiznání online využívá stále více lidí, protože jeho vyplnění zvládne i laik za pár minut, anonymně a bez závazků. Hotové přiznání jim pak přijde v pdf do emailu nebo vytištěné poštou. Stačí jen doplnit osobní údaje, přiznání zkontrolovat, podepsat a podat. 

 

Stále více osob také řeší daně zcela elektronicky. A naše daňové přiznání, které je připraveno i pro online podání přes datové schránky ve formátu xml, jim v tom výrazně pomáhá. Dovolím si zde připomenout, že podnikatelé, kteří mají aktivní datovou schránku, mají dokonce ze zákona povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Každý rok se tak počet osob podávajících daňové přiznání elektronicky zvyšuje.

 

Kdo všechno musí dnes v ČR podávat daňové přiznání, v jaké podobě a v jakých termínech?

Daňové přiznání musí v roce 2018 podat všechny fyzické osoby, které jsou daňovými rezidenty, to znamená, že na území ČR mají trvalé bydliště nebo se zde obvykle zdržují a mají za rok 2017 hrubé příjmy bez odpočtu výdajů ve výši alespoň 15 tis. Kč, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob a nepožádaly zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování.

Jak je to s daňovým přiznáním v souvislosti se sociálním a zdravotním pojištěním. Kdo si musí zpracovat i tyto přehledy? Jenom podnikatel nebo i ten kdo studuje, či byl i chvíli zaměstnán?


Přehledy pro zdravotní pojištění a sociální zabezpečení musí připravit všechny fyzické osoby, které v loňském roce podnikaly. Termín pro přehled na sociální zabezpečení je 2. května 2018 a na zdravotní pojištění do 30 dnů po termínu pro podání daňového přiznání. Nezapomeňte na nedoplatky, jsou splatné do 8 dnů.


Musí si přiznání zpracovat i studenti, kteří pracují na dohodu?

Ne, nemusí.

V druhém kroku jsou uvedeny možné slevy. Jak máme dokončit daňové přiznání, když např. nemám ještě finální výpis úroků z hypotéky od své banky nebo mi chybí některé podklady?

Daňové přiznání si můžete připravit a link uložit, potom se k němu můžete dodatečně vrátit, vše doplnit a daňové přiznání dokončit.

Jsem dárcem krve, myslela jsem si, že získám nějakou výhodu na daních. Dřív to tak bylo. To už neplatí?

Platí, navíc v loňském roce došlo k úpravě částek, které můžeme odpočítávat. Za jeden odběr je to částka tři tisíce korun, takže spočítáte, kolikrát jste darovali krev a částku uvedete mezi dary a vyplníte počet potvrzení, které na dary máte. Při darování krve vystaví potvrzení transfuzní stanice.

Když si chci spočítat daně nanečisto, tak nemusím nic platit, že? 

Nemusíte, kompletní výpočet je bez jakékoliv platby. Platíte až za daňové přiznání a přehledy na zdravotní a sociální pojištění. Daňové přiznání je za 140 korun, přehledy za 100 korun, a pokud si necháte daňové přiznání vytisknout a poslat na vaši adresu, zaplatíte 60 korun.

Co když zaplatím za přiznání a zjistíme, že jsme v něm udělali chybu nebo na něco zapomněli? Dá se to ještě opravit a kolik to bude stát?

Daňové přiznání můžete třikrát upravit a to zcela zdarma.

Jaké jsou nejčastější dotazy klientů, které musíte řešit? 

Do kdy bude daňové přiznání zasláno a zda zvládnou dubnový termín. Při online platbě máte daňové přiznání v řádu vteřin, vytištěné a zaslané poštou do 2 až 5 dnů.

Víme, že souběžně s daňovou kalkulačkou online provozujete i online fakturační systém BEZŠANONU. V něm máte také daňové přiznání. Proč nabízíte oba nástroje a kdy máme který používat?

BEZŠANONU.cz je určeno pro podnikatele a malé firmy. Primárně slouží jako fakturační nástroj, ale zvládneme v něm i párování plateb a DPH, včetně kontrolního hlášení. Fyzické osoby navíc mají daňové přiznání a přehledy na sociální a zdravotní pojištění přímo v BEZŠANONU.cz a tak nemusí vypisovat žádné údaje a jen doplní děti, odpočty za hypotéky atd. 

Kdo má jen příjmy ze zaměstnání nebo pronájmu, případně ještě nezná BEZŠANONU.cz, ale má příjmy z podnikání může s výhodou zpracovat daňové přiznání online na dane.ihned.cz. Je to první krůček jak přejít od ručního zpracování na chytré online řešení.

Text nevyjadřuje názor redakce