1/ Žijete skoro jako na poušti 

Trápí vás doma suchý vzduch? Tak to vaše plíce možná dostávají stejný vzduch, jako byste žili na poušti. Ne, není to vtip, relativní vlhkost vzduchu se ve vytápěném panelovém domě pohybuje často jen kolem 20 %. A to je stejná hodnota jako v poušti, třeba v té Nevadské. Optimální a odborníky doporučovaná relativní vlhkost vzduchu se v interiérech pohybuje mezi 40 až 50 procenty, ovšem v zimním období, kdy doma topíme, bývá problém ji udržet. „Obecně platí, že ochlazováním vzduchu klesá i množství páry, kterou vzduch obsahuje. Do běžné domácnosti neustále proniká venkovní vzduch, ať už špatně těsnícími okny, dveřmi nebo fasádou, a ten je s příchodem zimy chladný a má tedy nižší obsah vodní páry než ovzduší v bytě. Z tohoto důvodu klesá vlhkost i v interiéru,“ popisuje RNDr. Jan Hovorka, Ph.D., vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

2/ Trápí vás kašel, rýma, suchá pokožka
Stejně jako by asi nikdo nechtěl žít trvale v páře, nesvědčí nikomu ani velmi suchý vzduch. Má totiž negativní vliv na pokožku i sliznice. Výsledkem je nižší obranyschopnost organismu a častější nemoci. Jednou z nejrizikovějších skupin jsou malé děti. „Suchý vzduch v domácnosti, což se týká především topné sezony, snižuje obranyschopnost člověka a vyvolává nepříjemné pocity či kašel. Je to problém i pro zdravé jedince a ještě větší pro jedince citlivé, například pro děti,“ popisuje MUDr. Zuzana Vančíková, dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

CZ cz PR03 akutalncecz IMG3/ Mokrý hadr není řešení
Vzduch v místnosti můžeme zvlhčit mnoha způsoby. Možná ještě máte doma keramické nádoby na vodu, které se zavěšují na radiátory, nebo na topení pokládáte mokrý hadr. Ano, krátkodobě a lehce vlhkost v místnosti zvýšíte, ale výsledek nebude dostatečný a především riskujete, že do vzduchu vypustíte i množství bakterií. Mnohem lepší variantou je zvlhčovač vzduchu, který dokáže vlhkost sám regulovat, zvlhčí vzduch v celé místnosti a uvolní do něj jen molekuly vody bez bakterií. „Správná vlhkost doma by měla být od 40 do 50 %,“ říká MUDr. Zuzana Vančíková a dodává: „Kvalitní zvlhčovač vzduchu dokáže vlhkost regulovat podle potřeby.“

4/ Technologicky kvalitní fungují sami a bez bakterií
Na trhu je velké množství zvlhčovačů vzduchu, které využívají různé technologie pro rozprašování molekul vody do vzduchu. Některé nerozprašují vodu rovnoměrně, takže vznikají mokré skvrny a můžete se setkat i s takzvaným bílým prachem. Ten způsobují minerály vypouštěné spolu s vodou. Největším problémem jsou ale bakterie nebo plísně, které vypouštějí do vzduchu například některé ultrazvukové zvlhčovače. Technologicky vyspělý zvlhčovač Philips HU4803 však žádný z výše uvedených problémů netrápí. Funguje na principu přirozeného odpařování (tzv. technologie NanoCloud), šíří o 99 % méně bakterií než nejrozšířenější ultrazvukové zvlhčovače*, vlhkost reguluje automaticky a má nižší spotřebu energie i vody.

5/ Dopřejí vám zdravý a nerušený spánek
Aby byla v místnosti optimální vlhkost vzduchu, je potřeba, aby ji zvlhčovač průběžně hlídal. Tedy ve dne i v noci. V druhém případě je ale nutné, aby jeho provoz nerušil spánek. Moderní zvlhčovače, jako je Philips HU4803, to splňují. Mají speciální spánkový režim, v kterém produkují minimální hluk a vypnou kontrolky, takže vás nebude nic rušit. „Zvlhčovač Philips HU4803 automaticky hlídá vlhkost vzduchu a ve spánkovém režimu ničím neruší,“ uvádí Monika Tržilová, produktová manažerka Philips.

Více na www.philips.cz/zdravejsivzduch

* Rabe HygieneConsult, červen 2012

Text nevyjadřuje názor redakce