Dluhy rodinný rozpočet velmi zatěžují. Splátky jsou ale pravidelným výdajem, se kterým je nutné počítat i po dobu několika let. S čím ale počítat v neměněné podobě nemusíte je výše splátky. Máte-li pocit, že splácíte každý měsíc zbytečně moc, pak zažádejte o snížení splátky.

Mnozí raději volí vyšší měsíční splátku s vidinou dřívějšího splacení půjčky. Bohužel ne vždy se vyplatí splácet takovou sumu, která vám nedovolí vytvářet finanční rezervu. Rodinný rozpočet by i se splátkou neměl pnout, peníze na nenadálé výdaje by vám měly zbýt vždy.

Podmínky dlouhodobého úvěru vám dnes už nemusí vyhovovat

Občas ale za vysokou splátkou úvěru nestojí snaha, co nejdříve úvěr splatit. Pokud jste si půjčku sjednávali před pěti a více lety, pak je zcela možné, že se vaše finanční poměry mohly výrazně změnit, a to ať už kvůli nižším příjmům, nebo kvůli vyšším výdajům.

Přírůstek do rodiny, pronájem většího bydlení, děti školou povinné. To vše jsou výdaje, které jste při sjednávání bankovní nebo nebankovní půjčky ještě nemusely mít. Stejně tak rodinným rozpočtem velmi zamává dlouhodobá nemoc jednoho z rodičů a nové pracovní místo s nižší mzdou.

Refinancováním si snížíte měsíční splátku na minimum

Tíží-li váš měsíční rozpočet pouze splátka jednoho dluhu, zkuste ho refinancovat. Refinancování půjčky nabízí jak bankovní, tak i nebankovní společnosti. Zapotřebí proto je porovnat refinancování u více poskytovatelů a vybrat si pro vás to nejvýhodnější. Pomoci vám k tomu může finanční portál půjčka.co, kde si snadno a rychle porovnáte desítky nabídek na jednom místě.

Refinancováním převedete stávající úvěr ke konkurenci. Znamená to tedy, že nový poskytovatel doplatí půjčku tomu stávajícímu a vy ji tak začnete splácet za nových podmínek. Díky tomu můžete získat nižší úrokovou sazbu, zbavit se nesmyslných poplatků a především si výši měsíční splátky snížit.

Splácíte více půjček? Nezoufejte. Refinancování sice není to pravé pro vás, ale konsolidace vám pomůže i s deseti dluhy najednou.

Konsolidací ušetříte na poplatcích a získáte přehled

Měsíční rozpočet nemusí zatěžovat jen jedna měsíční splátka, pokud splácíte hned několik půjček po menších sumách, pak dohromady mohou dát takovou výši, kterou vaše příjmy jen stěží pokryjí. Sloučením všech půjček do jedné ale získáte jednu půjčku s jednou splátkou.

Konsolidace vám umožní získat dokonalý přehled nad všemi dluhy a začít je splácet za nových podmínek. Tím, že sloučíte všechny půjčky do jedné, ušetříte na poplatcích, získáte jednu výhodnou úrokovou sazbu a jednu sumu ke splácení. Na druhou stranu se vám ale prodlouží doba splatnosti.

Stejně jako refinancování i konsolidaci nabízí nejeden poskytovatel, proto můžete porovnat nabídky jednotlivých bank a nebankovních společností a vybrat si tu pro vás nejvýhodnější.

Text nevyjadřuje názor redakce