Johnson & Johnson Global Services v Praze patří mezi pět globálních center sdílených služeb jedné z největších zdravotnických firem světa. Týmy, které nyní v Praze vznikají, se budou starat o 41 tisíc zaměstnanců ve 26 zemích Evropy, Středního východu a Afriky (region EMEA) ve všech oblastech lidských zdrojů: v recruitmentu, HR administrativě, pracovním právu a ve sféře odměňování. Jádro každé společnosti – lidské zdroje – se tak vedle financí a procurementu stává součástí služeb pražského globálního centra.

„Vytváříme mezinárodní týmy, kde jsou důležitým jmenovatelem jazyky spolu s velmi dobrými zkušenostmi v dané specializaci,“ říká ředitelka Talent Acquisition pro region EMEA Eva Čásenská.

Johnson & Johnson je významná zdravotnická společnost s velmi širokým rozptylem produktů a aktivit: od kosmetiky a volně prodejných léků přes vysoce specializované zdravotnické prostředky až po originální farmaceutickou výrobu.

„Naším cílem je neustále posouvat oblast zdravotnictví kupředu. Aby to bylo možné, musíme skvěle fungovat i interně. Procesy, kde jsou důležité jednotný postup a bezchybná podpora, centralizujeme v rámci regionu EMEA do Prahy, kde dnes pracuje už 700 zaměstnanců. Jelikož máme skvělé výsledky, stále dostáváme další agendu, což umožňuje našim zaměstnancům dál se vyvíjet a kariérně růst,“ shrnuje viceprezidentka HR Service Delivery Blanka Říhová, která stojí v čele organizačních změn v HR týmech společnosti.

Sdílená odpovědnost

Právě HR oddělení nyní prochází zásadní transformací. Oddělení je nastaveno na principu sdílení odpovědností. Zhruba jedna polovina týmu sedí v Praze a druhá v konkrétní zemi. Mají přitom nejen stejné odpovědnosti, ale i pravomoci.

Kupříkladu týmy Evy Čásenské velmi úzce spolupracují s manažery ze zemí, které podporují, jelikož musí skvěle rozumět tomu, co se od nových pracovníků očekává. „Máme v tomto absolutní podporu ze strany lokálních týmů. Projeli jsme výrobní závody, setkali se s manažery, abychom načerpali maximum informací. V týmu potřebuji nadšené lidi, kteří chápou, že jsme úspěšní jen díky kvalitě našich zaměstnanců,“ vysvětluje Eva Čásenská.

Jakmile uchazeč přijme nabídku Johnson & Johnson, stává se vlastně klientem týmů HR Administration Viktora Teichmana. Toto je HR v pravém slova smyslu – péče o zaměstnance: „Spravujeme osobní údaje, změny v pracovních smlouvách a vše ostatní, co k tomu patří. Je to velmi komplexní agenda, kterou nevnímáte, dokud některá z těchto složek nepřestane fungovat. Do svých týmů potřebuji výjimečně juniorní uchazeče, kteří si mohou projít celým naším procesem. Mnohem častěji ale hledáme zkušené experty, kteří znají lokální pracovní právo, jsou pozorní vůči každému detailu a jsou neustále připraveni odpovídat na otázky našich zaměstnanců s úsměvem na rtu.“

Zaměstnance si tu hýčkají

Důležitou součástí celého uspořádání jsou také týmy úzce specializovaných odborníků zaměřených na řešení pracovněprávních otázek a na odměňování a zaměstnanecké benefity. „Péče o zaměstnance je pro nás velmi důležitá a je zakotvena v Našem krédu, důležitém dokumentu, který je součástí naší kultury už od roku 1943. Na prvním místě se staráme o blaho pacientů a našich zákazníků, hned na druhém stojí péče o naše zaměstnance,“ zdůrazňuje Blanka Říhová.

Johnson & Johnson dokáže své pracovníky ocenit. „Máme úžasné zaměstnanecké benefity, kupříkladu plně hrazenou osmitýdenní rodičovskou dovolenou pro čerstvé matky, otce i adoptivní rodiče. V nové budově můžeme zdarma využívat služeb fitness trenéra, lekce jógy i běhu, každý den máme v kancelářích k dispozici ovoce. Naším cílem je být do roku 2020 nejzdravější společností na světě,“ vyjmenovává Wijnand de Valk, ředitel nového týmu Employee & Labor Relations. Jeho úkolem je starat se o dobré vztahy na pracovišti – řešit případné neshody a hlavně jim předcházet.

„Jsme v jedinečné situaci, stále rosteme, hledáme zkušené profesionály a máme mnoho co nabídnout. Jsme skvělý tým, máme před sebou náročnou misi a hledáme jen ty, kteří si troufnou jít do toho s námi. Budovat novou organizaci je těžké, ale zároveň i krásné,“ říká Blanka Říhová, „asi to zní nadneseně, ale výstižnější definici práce pro Johnson & Johnson prostě nemám.“

Text nevyjadřuje názor redakce