Nový projekt Rentiero.cz umožňuje investovat do nemovitostí drobným investorům nebo větším investorům diverzifikovat své investice do více nemovitostí. Projekt nabízí výnosy 6,5 až 18,9 procent. Na otázky odpovídá Pavel Matoušek CEO Rentiero a.s.

• Na jaké nemovitosti se Rentiero.cz zaměřuje?

Zaměřujeme se aktuálně pouze na bytové jednotky v Praze, protože tento trh dobře známe a vnímáme ho jako nejméně rizikový. Při výběru nemovitosti bereme v úvahu nejen lokalitu, kde se nemovitost nachází, ale jdeme i na úroveň mikrolokality. Může být velký cenový rozdíl u nemovitostí, které jsou od sebe vzdáleny i pár desítek metrů. Záleží samozřejmě na mnoho dalších faktorech jako je stav bytu, velikost, vnitřní dispozice, stav budovy, umístění v budově, stav SVJ atd. Těch parametrů, které ovlivňují cenu a bereme je v potaz je několik desítek.

• Jak má investor jistotu, že nejsou Vámi nabízené nemovitosti předražené?

To si velmi jednoduše můžete sám ověřit. Hlavní indikátor je ten, že kdyby byla nemovitost předražená, tak by měla malý výnos z nájmu, protože bychom prostě nenašli nájemníka, který by zaplatil nadtržní nájemné. Všechny ceny určuje sám trh. V dnešní době se výnos z pronájmu bytu v Praze pohybuje mezi 3 a 5 procenty. Jak si můžete dále cenu ověřit, je se podívat např. na sreality.cz a kouknout se, jak se pohybují ceny podobných nemovitostí v dané lokalitě a porovnat si je s byty na Rentiero.cz.

• Co Vás vedlo se do takového projektu pustit?

Několik let se aktivně pohybuju kolem investic a poslední 3 roky jsem provozoval projekt Benefi.cz, který se specializoval na P2P půjčky a u kterého jsem mohl vidět plusy i mínusy z pohledu jak provozovatele tak i investora. Bohužel u P2P půjček i při maximálním úsilí ochránit finance investora, je riziko, že dlužník se dostane do insolvence a investor nejen, že nevydělá očekávaný výnos, ale přichází i o své peníze a prodělává. Navíc v roce 2016 začala platit novela zákona, která více chrání samotné dlužníky a vymáhání pohledávek začalo být ještě více složitější. Na základě tohoto faktu jsem se rozhodl ukončit poskytování nových úvěrů, protože bych jednoduše nedokázal poskytovat kvalitní investiční produkt.

Začátkem roku 2017 jsme si s mými obchodními partnery z Benefi a z jiných firem pohrávali s myšlenkou nahrazení dlužníků nemovitostmi, protože jsme věděli, naše slabé místo byli právě dlužníci, což bohužel bylo a je specifikum trhu P2P půjček. Pár měsíců jsme to řešili a když jsme už byli hodně v detailu, tak nám to přišlo jako krásný čistý byznys, kdy dokážeme poskytovat kvalitní predikovatelný investiční produkt, u kterého vyděláme my i investoři. Tak založili prvního srpna 2017 společnost Rentiero a.s.

• Dostávám tedy peníze z nájmu každý měsíc, ale jak vydělám na růstu hodnoty nemovitosti?

Po nákupu podílu na nemovitosti doporučujeme držet podíl alespoň 5 let, což je námi doporučený minimální investiční horizont. Váš podíl je ale samozřejmě likvidní a vy ho můžete prodat kdykoliv. Po prodeji vašeho podílu je výnos rozdíl mezi vaší nákupní a prodejní cenou. Vývoj cen u nemovitostí, které nakupujeme, predikujeme růst o 3,5 až 14 procent ročně.

• Jsou investoři zapsáni v katastru nemovitostí?

V katastru nemovitostí je vždy u námi nabízených nemovitostí zapsaná společnost Rentiero a.s. , protože v momentě, kdy nabízíme nemovitost k investici, je již v našem majetku a máme podepsané nájemní smlouvy s nájemníkem. Zápis investorů do katastru jsme zvažovali a došli jsme k závěru, že je to velice administrativně i finančně náročné a navíc se tím ztrácí likvidita koupeného podílu.

• Jak jsou tedy peníze investorů ochráněny?

Koupený podíl v nemovitosti odpovídá podílu v konkrétní nemovitosti, která není zatížena žádným úvěrem a součet všech podílů na nemovitosti odpovídá její celkové ceně. Že není nemovitost zatížená žádným úvěrem lze zkontrolovat právě na katastru nemovitostí.

• Všiml jsem si, že nabízené nemovitosti nejsou celé proinvestovány, co to znamená?

Je to mimo jiné tím, že až v roce 2018 jsme začali investovat do marketingu. Těší nás ale, že i bez marketingu si nás investoři našli a proinvestovali jednotky miliónů. Je to také dáno tím, že jsme s investory na stejné lodi, protože počítáme s tím, že se nabízené nemovitosti celé neprofinancují a tudíž mezi 10 až 30 procenty v nemovitosti budeme stále vlastnit my. I proto si dáváme velmi záležet, jaké nemovitosti vybíráme a minimalizujeme všechny rizika již při nákupu.

• Jaký je Váš předpoklad pro růst cen nemovitostí? Nejsou ceny už příliš vysoké a nepřijde jejich zlevnění?

Je pravda, že ceny nemovitostí v posledních pár let rostly neuvěřitelným tempem a jsou na nevyšší cenové úrovni, co kdy byly. Na druhou stranu, pokud budu mluvit o Praze, tak není jediný důvod, proč by měly ceny nemovitostí klesat. Jestliže budu brát vývoj cen investičních nemovitostí, které nakupujeme, tak určitě se v nejbližších letech tempo růstu zpomalí, ale stále budou ceny růst o námi predikovaných 3,5 až 14 procent ročně. Velmi záleží, že se jedná o Prahu a také o jakou lokalitu. Bytů je a bude v Praze stále nedostatek a nové byty nedokáží ani pokrýt poptávku. To je navíc pouze jeden z argumentů, proč ceny dále porostou a proč se vyplatí investovat do nemovitostí na Rentiero.cz.

Text nevyjadřuje názor redakce