Internetový podnikatel Pavel Matoušek, zakladatel mimo jiné serverů Hyperslevy.cz nebo AAAPoptávka.cz, spustil v září tohoto roku nový projekt Rentiero.cz, který umožňuje investovat do nemovitostí drobným investorům nebo větším investorům diverzifikovat své investice do více nemovitostí. Projekt nabízí výnosy 6,5 až 18,9 procent.

• Jak Rentiero vlastně funguje?

Rentiero.cz umožňuje investovat do nemovitostí již od 10 000 Kč s tím, že investor si pouze vybere nemovitosti, do kterých chce investovat a jaké částky. Jsou zde dva druhy výnosů. První výnos je výnos z nájmu a druhý je výnos z růstu hodnoty nemovitosti. Výnos z nájmu dostáváte na svůj investorský účet každý měsíc a jeho výše se pohybuje mezi 3 až 5 procenty. Výnos z růstu hodnoty nemovitosti získáte až po prodeji vašeho podílu na nemovitosti. Náš předpoklad vývoje cen u nemovitostí, které nakupujeme, je růst cen 3,5 až 14 procent ročně. Námi doporučený minimální investiční horizont je 5 let. Investování do nemovitostí není o spekulování, ale jedná se o konzervativní investici.

• Co vše obnáší Vaše práce?

My zajišťujeme vyhledání vhodné investiční nemovitosti, její kompletní hloubkové prověření a smluvení co nejvýhodnější kupní ceny. Po nákupu nemovitosti investujeme do rekonstrukce, aby mohla být nemovitost co nejlépe pronajata. Následně hledáme nájemníky, které plně prověřujeme, abychom minimalizovali riziko neplatičů. Veškerou správu nemovitosti a komunikaci s nájemníky, úřady, SVJ, pojišťovnami atd. zajišťujeme my. Samozřejmě to se týká té realitní offline části. Jinak neustále pracujeme na vývoji naší investiční platformy, převážně dbáme na bezpečnost systému, jednoduchost používání a prozákaznický resp. proinvestorský přístup.

• Existuje už nějaký podobný projekt jako je Rentiero.cz? Nebo k čemu jste nejblíže?

V Čechách jsme jediní. V zahraničí podobné projekty fungují maximálně 5 let, ale žádný z nich není stejný, jako jsme my. Rentiero je v mnoha směrech unikátní a dovolil bych si tvrdit, že i revoluční. Navíc připravujeme další novinky a nové investiční produkty, které budete moci vidět již v průběhu roku.
V Čechách vznikly projekty, které nabízí online investice do developerských projektů, ale zde se jedná o mezaninové úvěry pro developery, čili se jedná o půjčky, nikoliv o investování do nemovitostí jako takové.

• Jak vypadá Váš typický investor?

Máme v podstatě 3 typy investorů. První typ investora má volné prostředky k investici kolem 100 000 Kč, které chce konzervativně zhodnocovat a zároveň mít větší výnosy než jsou např. u termínovaných účtů. Druhý typ investora má již své investiční portfolio, rád by však investoval do nemovitostí a to dosud bez práce a bez větších finančních částek nebylo možné. Třetí typ investora má volné prostředky k investování do nemovitostí v řádech vyšších statisíců až miliónů korun a chce své investice diverzifikovat do více nemovitostí a nechce se tomu přímo aktivně věnovat.

• Jaký je Váš předpoklad pro růst cen nemovitostí? Nejsou ceny už příliš vysoké a nepřijde jejich zlevnění?

Je pravda, že ceny nemovitostí v posledních pár letech rostly neuvěřitelným tempem a jsou na nejvyšší cenové úrovni, co kdy byly. Na druhou stranu, pokud budu mluvit o Praze, tak není jediný důvod, proč by měly ceny nemovitostí klesat. Jestliže budu brát vývoj cen investičních nemovitostí, které nakupujeme, tak určitě se v nejbližších letech tempo růstu zpomalí, ale stále budou ceny růst o námi predikovaných 3,5 až 14 procent ročně. Bytů je a bude v Praze stále nedostatek a nové byty nedokáží ani pokrýt poptávku. To je navíc pouze jeden z argumentů, proč ceny dále porostou.

• Co např. ekonomická krize, o které se stále častěji hovoří?

Nemyslím si, že v případě ekonomické krize by se jednalo o podobnou krizi jako v roce 2007, kdy přišla hypoteční krize z Ameriky a ceny nemovitostí na čas ztratily svoji hodnotu. Z toho se banky a samotné státy již poučily a nastavily kontrolní mechanizmy, aby již k podobným situacím nedocházelo. Co by mělo největší celosvětový dopad by byla snad ekonomická krize v Číně, která by postihla celý svět. V tomto případě bych ale já osobně měl raději peníze v nemovitosti než kdekoliv jinde.

• Jaké máte plány na tento rok? Jak byste chtěli růst?

Chceme investorům na Rentiero.cz nabízet více nemovitostí a s nimi spojené různé investiční produkty, na kterých již pracujeme. Máme před sebou spoustu práce a velice se na ni těším!

Text nevyjadřuje názor redakce