Loňský rok se nesl ve znamení zpřísňování pravidel a zdražování a letos tomu nemá být jinak. Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok se již v listopadu vyjádřil, že zvyšování úroků je nezbytné pro udržení inflace a nastavení rozumné měnové politiky. A díky výrazně vyšší poptávce oproti nabídce na realitním trhu budou nadále růst i ceny nemovitostí. Jaký to bude mít dopad na spotřebitele?

Naposledy přistoupila ČNB ke zvýšení úrokových sazeb na sklonku listopadu 2017, základní sazba se zvedla o 0,25procentního bodu, lombardní poskočila na celé 1 procento, jen diskontní zůstala beze změny. A trend zdražování by měl dle posledních predikcí ekonomů pokračovat i letos. Předpokládaný nárůst je 0,25 procent v každém kvartální období, koncem roku 2018 by se tak standardní sazba hypotečního úvěru měla pohybovat kolem 3 až 4 procent.

Ochlazení trhu prozatím nepřišlo 

Fakt, že hypotéky zdražují, prozatím spotřebitele od pořízení vlastního bydlení neodrazuje. Dokazuje to loňský rekordní rok, kdy si Češi vypůjčili od bankovních institucí přes 230 miliard korun. S tím samozřejmě souvisí i zdražování nemovitostí. Vlivem zvýšené poptávky je jich nedostatek, což přirozeně žene ceny nahoru. Ve větších městech jako je například Praha a Brno ceny aktuálně výrazně převyšují reálnou hodnotu realit, vznikla tzv. realitní bublina.

Co dalšího nás v roce 2018 čeká? 

V zájmu Centrální banky je raketový růst cen nemovitostí zastavit, nebo alespoň přibrzdit. Toho chce docílit prostřednictvím novely zákona, která by jí poskytla větší pravomoc omezit trh s hypotékami. Loni v létě neprošla poslaneckou sněmovnou, ČNB se však netají tím, že se bude normu snažit přes novou Sněmovnu protlačit znovu.

Co by se pro spotřebitele změnilo, kdyby novela zákona o ČNB prošla? Především by si mohli půjčit pouze tak vysokou částku, aby jejich měsíční splátka byla rovna nebo nižší 40 % z jejich čistého měsíčního příjmu. Pro příklad, pokud teď dosáhnete na úvěr ve výši 4 milionů, po regulaci vám banka nepůjčí více než 2,5 milionu. To jsou samozřejmě jen orientační čísla, ale rozdíl bude takto výrazný.

Nečekejte, konejte

Jelikož ve vzduchu visí již avizované zdražení, a navíc omezení hypoték ve vztahu k příjmu, spotřebitelům se nevyplatí vyčkávací taktika. V budoucnu by se jim vlastní bydlení totiž mohlo výrazně prodražit, v tom lepším případě, v tom horším si ho vůbec nebudou moci pořídit, protože jim banka úvěr neposkytne. Zajímá vás, v jakých číslech se aktuálně pohybují úrokové sazby a na kolik by vás vyšla měsíční splátka? Spočítat hypotéku si můžete jednoduše online. Stačí vyplnit pár základních údajů.

Zvyšování úrokových sazeb nemá jen negativní dopad

Koruna posílí. Dle prognóz by dokonce měla překonat hranici 25 korun za euro. Lidem se tak zlevní cesty do zahraniční a časem například i dovážené zboží. Ušetřené peníze se budou lépe zhodnocovat. Nárůst by měli zaznamenat úrokové sazby na spořících účtech i termínovaných vkladech a penzijních účtech.

Text nevyjadřuje názor redakce