Každý si ideální dovolenou představuje jinak. Házet všechny Čechy do jednoho pytle a tvrdit, že celí šťastní dorazí autem do Chorvatska, tam týden leží na pláži a pak se vydají domů, by byla chyba. V poslední době přibývá lidí, kteří se snaží během svého pobytu v zahraničí poznat co nejvíce místních zajímavostí. Bez vlastního automobilu to obvykle nejde, a kdo cestuje letecky, má tedy jedinou možnost – zkusit místní autopůjčovnu.

Auto je dobré vybrat si ještě z domova, shánět něco na místě totiž není zrovna snadné. Jednak bývá v létě v autopůjčovnách docela nával, a tak už by nemuselo být žádné vhodné auto volné, jednak bude cena na místě pravděpodobně vyšší, nebude čas hledat levnější možnosti. Čím dříve si vůz klient objedná, tím nižší cena obvykle bývá.

Online vyhledávačů zahraničních autopůjčoven je mnoho, například portál https://www.levnaautopujcovna.cz/ porovnává 1200 dodavatelů ve 170 světových zemích. Je celý v češtině, má svou zákaznickou linku provozovanou nepřetržitě a zobrazuje už konečné ceny s veškerými poplatky. Právě ty jsou kamenem úrazu. Na co si dát pozor nejvíce?

Eliminujte vše, za co by autopůjčovna mohla chtít příplatky
Ani ten, kdo si auto objedná z domova přes internet a předem zaplatí, ještě nemá vyhráno. Půjčovna si nakonec může zaúčtovat další poplatky za nesmyslné věci. Jedním z častých triků bývá například snaha vymámit ze zákazníků peníze za drobné škrábance. Proto se doporučuje vždy si vůz při převzetí pořádně prohlédnout a chtít do smlouvy zanést veškerá poškození, jichž si všimnete. Vůbec nejlepší je si auto nafotit, škrábance pěkně z detailu.

Velmi často si půjčovny chtějí přivydělat také na pohonných hmotách. Nejlepší je princip, kdy si zákazník převezme auto s plnou nádrží a tak jej i vrátí. Někdy chce ovšem autopůjčovna při převzetí zaplatit za celou nádrž, a co klient neprojede, to zůstává půjčovně. To je samozřejmě velmi nevýhodné především při krátkodobém vypůjčení, kdy nestihnete celou nádrž projet.

Většina půjčoven se také zákazníkům při předávání vozu snaží vnutit další vybavení či auto vyšší třídy za příplatek. Například GPS navigace kolikrát stojí polovinu půjčovného celého vozu. Přichystejte si raději vlastní, ať už si vezmete navigaci z auta, nebo jen nahrajete aplikaci do telefonu.

Největší problém bývá s pojištěním
Každý poskytovatel má jiné podmínky a vyznat se v nich je kolikrát očistec. Zákazník ale téměř vždy v případě nehody platí vysokou spoluúčast. Základní pravidlo tedy zní docela hloupě: Jezdit co nejopatrněji.

Text nevyjadřuje názor redakce