Od konzultace po instalaci
Firma Thome Lighting se zaměřuje na výrobu svítidel, zejména profesionálních LED aplikací. Do svítidel montuje LED zdroje od renomovaných společností Cree, Samsung, LG nebo OSRAM. „Vedle vlastních dodávek nabízíme zákazníkům odborné konzultace, zpracování projektové dokumentace včetně grafického návrhu a odborné instalace,“ podotýká Jiří Tůma. Z toho důvodu byl klíčový důraz kladen právě na řízení obchodu a výroby.

Obchodní případ společnosti zpravidla začíná vytvořením nabídky pro potenciálního klienta, kterou Thome Lighting nově zadává v systému Byznys. Konkrétní akce se od této doby sleduje v systému na kartě obchodní příležitosti, resp. obchodního případu. „V souvislosti s nabídkou se provádí kalkulace výrobku, což je umožněno pomocí kusovníku, do kterého uživatelé přiřazují jednotlivé materiály,“ vysvětluje Petr Bambas, konzultant společnosti Byznys software, která systém dodávala.Thome lighting halovA c osvA tlenA

Komplexní přehled o skladových položkách
Kalkulace výrobku mají své standardizované prvky, ale zároveň byly přidány uživatelské úpravy, které si vyžádal zákazník. Rozšíření doznaly také standardní karty, jež nesou informace o skladových položkách. „U svítidel, ale i některých vstupních materiálů sledujeme celou řádu speciálních údajů, které souvisejí s elektrotechnikou,“ říká Jiří Tůma (THOME). Mezi tyto klíčové informace patří např. parametry jako přepěťová ochrana, proud, světelné účinnosti nebo napětí.

V případě, že zákazník přijme navrženou kalkulaci, posouvá se obchodní případ do fáze objednávky. Na jejím základě se automaticky provádí takzvaná materiálová rezervace. „To v praxi znamená přidělení materiálu pro výrobu a informování, co je pro výrobu svítidla potřebné objednat u dodavatelů,“ konstatuje Jan Moravec, vedoucí výroby (THOME). Podle materiálové rezervace se následně provede odpis, resp. výdej materiálu pro určený produkt. Materiálové a zbožové toky zachycuje modul Skladové hospodářství.Výrobní hala

Přizpůsobení na přání
Dodávka nového informačního systému nebyla z těch, které bychom mohli označit jako „krabicové“. V mnoha případech je třeba systém upravit pro konkrétní požadavky klienta a v případě Thome Lighting to nebylo jinak. Proměnou prošly zadávací formuláře dokladů a číselníků, tiskové výstupy, reporty a tzv. gridy na ploše. Bez nutnosti hledat složitě v sestavách poskytují přístup k potřebným informacím, jež si uživatel dopředu nadefinuje – faktury pro splatnosti, objednávková data atd. Hlavní výhoda gridů na ploše spočívá v jejich automatické aktualizaci v nastaveném intervalu. „Po celý den práce v systému vidí uživatel aktuální informace,“ doplňuje Petr Bambas (Byznys).

Článek vznikl ve spolupráci s odborníky ze společnosti Byznys software (dříve JKR), která patří mezi největší dodavatele podnikových informačních systémů ERP na českém trhu. Podnikové informační systémy Byznys ERP mají v České republice a na Slovensku více než 1 100 aktivních instalací v nejrůznějších oblastech podnikání.

Text nevyjadřuje názor redakce