Ruch na trhu akvizic sílí. Důvodem jsou koupěchtiví investoři i banky ochotné nákup firem výhodně financovat, stejně jako otázka nástupnictví.  

Podle předsedy předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka nyní mohou majitelé za své firmy inkasovat až dvojnásobek toho co před 3 lety a pětinásobek běžných částek před 5 lety.

„Je výrazný převis volných peněz nad počtem firem, do kterých se dá investovat, čehož prodávající dokáží využít. Podniky se proto prodávají za velice dobré ceny,“ tvrdí Karel Havlíček, který je přesvědčen o tom, že nyní je ta nejvhodnější doba na prodej firmy.

Za dobrou cenu

Přebytek bankovní likvidity a výhodné podmínky akvizičního financování umožňují kupovat firmy i subjektům, které na to dříve neměly. Většina prosperujících firem je tak při správně provedené obchodní transakci prodána bez průtahů a za výhodnou cenu.

„Teď je velice výhodná situace pro ty, kdo uvažují o prodeji firmy. Ať už proto, že ji nechtějí vlastnit a řídit, anebo chtějí vstupem nového investora získat peníze na rozvoj," vysvětluje výkonný ředitel Corporate Finance v Erste Corporate Banking Antonín Piskáček.

Většina nakupujících využívá k nákupu firmy investiční úvěr. Jeho splatnost bývá pět, šest až sedm let. Kryje dobu, v níž banka dokáže posoudit budoucí vývoj kupované firmy. Každá transakce je individuální.

 „Setkáváme se se situacemi, kdy si je strategický investor přesně vědom toho, co nákupem firmy získává, a proto je za ni ochoten zaplatit vyšší cenu. Naopak investiční fondy a skupiny zase disponují velkým objemem peněz, takže rovněž za kvalitní firmu dobře zaplatí," doplňuje Antonína Piskáčka jeho kolega z Erste Corporate Banking Martin Viliš, který má na starosti financování transakcí.

Nákup na úvěr

Současná situace na trhu fúzí a akvizic přeje více prodávajícím, protože poptávka po kvalitních firmách významně převyšuje nabídku. Banky se flexibilně přizpůsobují podmínkám. Akceptují nižší poměr vlastních prostředků, kupujícímu často na nákup firmy postačí 30-40 % vlastních zdrojů. Více informací: www.investicniweb.cz/akvizice

Text nevyjadřuje názor redakce