Kdysi se firmy obávaly krádeže svých hmotných statků, dnes nebezpečí číhá jinde. Firemní know-how a citlivá data nachází především v digitálním prostředí.

Důsledné zabezpečení svých dat proto není radno podceňovat. Digitální prostor má být v roce 2020 novým „Divokým západem“. Tvrdí to alespoň studie univerzity v Berkeley. Hacking je již nyní dobře zavedeným sektorem ekonomiky, jehož hodnota se odhaduje někde mezi 450 miliardami a 1 bilionem dolarů.

Hackeři útočí na státní správu

Pozornosti hackerů neunikla před americkými prezidentskými volbami Demokratická strana a na přelomu roku neznámí hackeři napadli dokonce mailové účty českého Ministerstva zahraničí. To ostatně svědčí o tom, že hrozba se v dnešním globalizovaném světě týká všech a ani Česká republika není ušetřena.

Internetem také nedávno otřásl květnový masivní kybernetický útok programu WannaCry, který rozesmutnil uživatele dvou set tisíců počítačů na celém světě. Program, spadající do kategorie tzv. „ransomwaru“, kradl důležitá data a za jejich zpřístupnění požaduje platbu v bitcoinech. Podle některých expertů pocházely útoky ze Severní Koreje.

V této situaci bere O2 jako jeden z největších poskytovatelů IT služeb kybernetickou bezpečnost vážně. Mobilní operátor proto připravil konferenci Cyber Security Prague, která měla za cíl upozornit na současné bezpečnostní hrozby. Chief commercial officer O2 Jindřich Fremuth ji odstartoval slovy: „Chtěli bychom odstartovat dialog o internetové bezpečnosti."

Spam je tu stále s námi

Pavol Lupták z firmy Nethemba představil bug bounty programy čili „Uber pro hackery“. Petr Černohorský z Cisca poukázal na chybující lidský faktor. „Pokročilá hrozba může být na počátku banální. V první fázi jde například o software, který se snaží prostor ve vašem počítači nějakým způsobem monetizovat, například nechtěná aplikace v prohlížeči,“ upozornil Černohorský na stálou spamovou hrozbu.

Hlavní hvězdou konference byl však americký mág Kevin Mitnick, který byl kdysi pro FBI nejhledanějším hackerem na světě. „Klíčové je být v kyberochraně proaktivní a mít dokonale vyškolené zaměstnance, bez toho se neobejdete,” vysvětloval.

Na jednom se však všichni přítomní experti shodli. Podcenění kybernetické bezpečnosti by mohlo mít pro nedozírné následky pro libovolnou firmu, která podniká prakticky v jakémkoliv segmentu. „Žijeme v době, kdy se čím dál více věcí z našeho života digitalizuje. V této situaci je otázka bezpečnosti dat naprosto klíčová,“ uzavřel Pavol Lupták.
Vše o průběhu konference najdete na webu.

Text nevyjadřuje názor redakce