Co děláte pro to, abyste měli zuby krásné a zdravé? Možná jste léta zvyklí na svůj manuální kartáček a vyhovuje vám. Možná jste ale doposud nevyzkoušeli sonický kartáček, který dokáže mnohem víc.Porovnejte vítěze nezávislého dTestu s tím, který je v českých koupelnách stále ještě standardem.

Zuby si čistíte pravidelně, máte naučenou správnou techniku, přesto se vám stává, že vám dentální hygienistka musí odstranit nepříjemný zubní kámen. Navíc vás manuální kartáček ani nedokáže zbavit například pigmentových skvrn od vína.

31 000 tisíc stěrů za minutu 

Na sonické elektrické kartáčky nemusíte vyvíjet velký tlak – veškerou práci odvedou za vás a k zubům i dásním jsou podstatně šetrnější. Fungují na principu vysokofrekvenčního stíravého pohybu a skvěle snoubí efektivitu v čištění a šetrnost k zubům a dásním. Sonické kartáčky Philips Sonicare lehce tančí po ploškách zubů rychlostí až 31 000 stěrů za minutu.

Během toho navíc vytváří i takzvanou dynamickou vlnu, která rozpohybuje molekuly vody spolu se zubní pastou a slinami a přivádí kyslík i do mezizubních prostor a do dásňového žlábku, kde sídlí velké množství bakterií. K dásním jsou obzvlášť citlivé – první kartáček řady Philips Sonicare byl totiž vyvinut na základě požadavků Americké parodontologické akademie tak, aby dokázal perfektně odstranit bakteriální povlak, obnovit zanícené tkáně a zpevnit dásně. A svou kvalitu si drží stále, nejnovější kartáček Philips Sonicare DiamondClean se stal vítězem nezávislého dTestu v kategorii elektrických zubních kartáčků. A nejen proto, že dokáže ze zubů spolehlivě odstranit i skvrny od kávy, čaje, vína nebo cigaret.

K sonickému kartáčku nepotřebujete ani moc pasty, stačí trochu zhruba ve velikosti hrášku. Společně s vodou a vysokou rychlostí stíravého pohybu vám ale už za krátkou chvilku v ústech vytvoří velmi svěží pocit, a to dokonce i v místech, kam se s klasickým kartáčkem dostanete jen stěží.
„Pro určitou skupinu lidí je z řady důvodů dokonalá redukce plaku za použití klasického kartáčku stále obtížná. Vhodnou alternativou v boji se zubním plakem je použití elektrického zubního kartáčku. Pokud vybíráme z velkého množství technologií, tak vzhledem k efektivitě a zároveň šetrnosti vycházející z řady klinických studií doporučujeme přístroje na bázi sonické technologie,“ vysvětluje prezident minut denně Asociace dentálních hygienistek ČR Michal Kalita.

Stačí 6 až 8 minut denně

Pokud se rozhodnete vyzkoušet sonický kartáček, můžete čekat ještě jednu viditelnou změnu. Výrazně se zkrátí čas, který ke kvalitnímu vyčištění zubů potřebujete. Zatímco u velmi jemných kartáčků je k perfektnímu vyčištění zubů zapotřebí 10 až 15 minut na jedno čištění, u sonického vám postačí 3 až 4 minuty. Celkem tedy 6 až 8 minut denně. To ocení hlavně děti, které mohou používat dětskou řadu sonických kartáčků Philips Sonicare for Kids. I na nich si můžete nastavit dvouminutový časovač s třicetivteřinovými intervaly na čištění všech čtyř kvadrantů.

Podívejte se na krátké video, které názorně ukazuje rozdíly mezi klasickým a sonickým kartáčkem.

Možná si říkáte, že je té vědy kolem dentální hygieny až moc. Je, ale s dobrým sonickým kartáčkem na to ani nemusíte myslet. Philips Sonicare DiamondClean vyčistí de facto za vás, vy si jen navolíte jeden z pěti režimů včetně režimu pro citlivé zuby a dásně. Správnou zubní hygienou navíc prospíváte celému tělu: podle Světové dentální federace má zdraví úst přímý dopad na zdraví celého těla. Nemocné dásně totiž uvolňují větší množství bakterií, které se dostávají dále do těla a mají souvislost s řadou nemocí, například se srdečním oběhem. Když se tedy bude správně starat o své zuby, prokážete velkou službu i celému tělu.

Text nevyjadřuje názor redakce