V loňském roce se po celé republice konala řada akcí, jež se uskutečnily v unikátních modulech CITY, navržených právě pro použití ve veřejném prostoru. Jednoduché a zároveň pečlivě promyšlené CITY moduly od inovátora modulární architektury, společnosti KOMA, sloužily jednou jako kavárna, jindy zase jako informační centrum nebo výstavní prostory. Ocenit je mohli návštěvníci největších českých filmových festivalů, slavných přehlídek současného designu nebo známého hudebního festivalu Pražské jaro.

Jednoduchou změnou základní geometrie vznikl nový modulární objekt, jenž na rozdíl od svých přímých konkurentů není vnímán jako běžný kontejner, ale jako designový městský mobiliář. „Oslovila nás možnost skládat moduly do nových prostorových kombinací, které by vhodně doplňovaly veřejná prostranství. Tím vnikl lichoběžníkový tvar. Díky tomu se moduly dají vyskládat do daleko zajímavějších kombinací,“ popisují vznik modulu jeho autoři – architektonický ateliér Chybik+Kristof Architects.


Video: Zlín Design Week 16


Lichoběžníkové moduly se tak staly stavebními kameny dvoupodlažního showroomu BMW Lounge v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který navrhli přední designéři Olgoj Chorchoj ve spolupráci s architekty CMC Architects. Kontrast moderních automobilů, ocelové konstrukce modulů a lázeňského pozadí Karlových Varů ukázal, že moderní technologie a variabilní řešení mohou do historického kontextu velmi dobře zapadnout. Moduly byly k vidění také na filmovém festivalu Zlín či na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

 

CITY modul je v posledních letech také pevnou součástí Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě. „Na CITY modulu KOMA se mi líbí, že není limitovaný materiálem ani tvarem klasického kontejneru. Díky proskleným částem lidé vidí také dovnitř a jednotlivé objemy se navíc dají různě skládat a spojovat,“ popisuje své zkušenosti návštěvnice Designbloku designérka Veronika Zelezníková.


Video: Designblok 16


Veřejný prostor mimoto oživily akce konající se v ulicích měst. V modulech bylo upozorňováno na nebezpečí rakoviny prsu, představili se v nich i drobní podnikatelé pod názvem Sdílko. Moduly fungovaly také jako světelné instalace nebo sportovní zázemí. Všechny tyto akce ukázaly, jak obrovský a nevyužitý potenciál pro společenské události veřejný prostor nabízí.


Video: Ostře Sledovaná prsa

Text nevyjadřuje názor redakce