Bez potřeby vlastnit webové stránky přináší ePoptávka.cz jednoduchou možnost, jak získat nové zakázky od soukromých osob i firem, a to z celé České republiky. Stačí mít založený e-mail a reagovat na poptávky. „Poptávkové systémy jsou mezi firmami a živnostníky oblíbené právě kvůli své jednoduchosti a výhodnému poměru cena/výkon,“ upřesňuje Otto Kočí, ředitel společnosti B2M.CZ, která službu ePoptávka.cz provozuje.

Po jednoduché registraci získá firma přístup k nastavení zasílání poptávek, díky kterému může jednoduše specifikovat, o jaké zakázky má zájem. Jakmile se taková zakázka na poptávkovém serveru objeví, je o ní firma obratem e-mailem informována včetně kontaktních údajů na zadavatele poptávky.

Server ePoptávka.cz shromažďuje poptávky ze stovek oborů. Mezi nejoblíbenější a nejvytíženější dlouhodobě patří stavebnictví a stavební materiály. Poptávky z těchto oblastí tvoří cca 45 % všech poptávek, které prostřednictvím poptávkového systému projdou. Na dalších příčkách v oblíbenosti se pak objevuje dřevo (stavební dřevo, palivové dřevo), doprava, stroje/strojírenství a auto-moto.

Kolem 40 % všech poptávek pochází od firem a institucí, zbytek jsou poptávky od soukromých osob. „Právě relativně vysoký podíl firemních poptávajících ukazuje na možnost získat dlouhodobé zákazníky. Poptávky po pravidelné spolupráci jsou totiž u firem daleko častější,“ doplňuje Kočí.

Celkový počet poptávek, které projdou poptávkovým systémem ePoptávka.cz, převyšuje hranici 100 tisíc ročně a průměrná hodnota každé z nich činí 109 tisíc korun. Od začátku existence prošlo ePoptávkou přes 800 tisíc zakázek. 75 % z nich je dle průzkumu mezi poptávajícími realizováno.

Text nevyjadřuje názor redakce