Počítače většiny z nás se plní celou řadou souborů a dat. Kolik jenom každoročně dovedeme vyprodukovat různých souborů, dat a excelových tabulek s nejrůznějšími přehledy. Po čase však zůstávají ležet bez užitku. Pokud je neposkytneme kolegům, nemohou využít jejich obsah pro další účely, pokud ano, lze těžko zajistit jednotnost verzí jednotlivých kopií, natož pak historii změn a jejich autorů.

Jen v málokteré firmě neleží na discích serverů a jednotlivých počítačů tisíce takových souborů zcela bez užitku. Pokud nejsou svázány s informačními systémy společnosti, časem zastarají a jen velmi zřídka lze z nich něco užitečného vytěžit, byť často obsahují důležitá data.
IBM DWH banner ihned cz 675x107 v1

 

 

 

 

„Firma začne s jednoduchou evidencí, obvykle v Excelu, pak vyroste, koupí si složitější systém. Ten nedokáže udržovat a měnit podle toho, jak roste. Firemní software je obvykle nepružný, změny drahé a trvají dlouho. A zoufalý uživatel znovu sahá po Excelu,“ shrnuje David Melichar, zakladatel firmy OneSoft Connect, letité zkušenosti z pozice implementátora, který se snaží vytvářet most mezi klienty a světem IT.

„Každá firma má nějaký firemní software – informační systém –, její zaměstnanci však často hromadí data, která s ním nejsou provázána, a využívají pro dílčí úkoly a řešení excelové tabulky. Záznamy o zákazníkovi jsou tak na mnoha místech a bez možnosti jednotné aktualizace,“ doplňuje Hynek Bistrý  z firmy Cortis Consulting, která je regionálním implementačním partnerem OneSoft Connect pro ČR.

„Proto jsme vytvořili platformu OneSFT.com – s nadsázkou říkáme, že míří mezi Excel a SAP. Z Excelu si bere inspiraci v jednoduchosti a pružnosti, lidé v něm mohou dělat, co chtějí. SAP nás inspiroval robustností, bezpečností, schopností držet spolehlivě historii a zajistit tak prokazatelnost, auditovatelnost a spolehlivost.“ To už David Melichar navazuje popisem produktu, kterým se snaží jeho firmy čelit zmíněnému problému.

 Chcete se dozvědět více o řešeních od IBM? Klikněte sem.

Sáhnout po Excelu všude tam, kde informační systém není na danou potřebu připraven, je však přirozené. Těžko si představit, že by informační systém mohl počítat se vším.

David Melichar: Žádná firma nevystačí s jedním softwarem, i když je to přáním mnoha výrobců. Software však lze propojovat a to je předností OneSoftu. Snažíme se, aby byl použitelný jako lego, ze kterého lze postavit cokoliv, co vyplní prázdná místa.

Hynek Bistrý: Nepřicházíme s nabídkou výměny. Máme nástroj, který lze propojit „s čímkoliv“. V každém podniku jsou oddělení, která jsou méně spokojená s centrálně nasazenými IS. V tu chvíli si začínají leccos dělat po svém.

My se snažíme řešit stesky těchto oddělení, která jdou mimo hlavní rámec IS. Uživateli je třeba dát jednouchou možnost, aby příruční evidence dával do jednotného prostředí, kde všechny položky ve firmě mají jednotný název. Vytvoří se tak jedno místo pravdy, se kterou lidé ve firmě pracují.

 

OneSoft je tedy pouze doplňkem informační systém?

 David Melichar: V malých firmách se OneSoft může stát i postupně budovaným jádrem informačního systému.

Navíc současným trendem je komoditizace. Zákazníci nechtějí dlouho vybírat a nastavovat, chtějí si systém pořídit a začít ho používat prakticky ihned. Jako službu (software ve formě služby, tedy SaaS), bez nákupu serverů a najímání IT specialistů, kteří se o vše budou starat. Poptávka je po jednoduchosti a rychlosti nasazení.

Hynek Bistrý: A poptávka je také po mobilitě a maximální intuitivní práci s ovládáním na úrovni kancelářských aplikací. Přestože systém řeší i sofistikovanější úlohy, rozhraní umožňuje pracovat velmi jednoduše. Jeho nasazení tak probíhá v řádu dnů, nikoliv týdnů či měsíců.

 

Univerzální stavebnice s rychlou implementací a intuitivním ovládáním zní dobře, ale čtenáři by jistě uvítali konkrétnější informace o možnostech použití. Na co vaši zákazníci nástroj používají?

David Melichar: Někdo jako CRM, někdo jako jednoduché ERP, někdo řídí projekty, úkoly nebo jen společné zápisy ze schůzek… Máme klienta, který v něm vede evidenci chovných psů. Podoba je na zákazníkovi.

Máme několik připravených „stavebnic“ pro nejběžnější využití, jakými jsou evidence smluv, zaměstnanců, evidence zákazníků, majetku, řízení projektů a další. Pro zákazníky, kteří hledají a mají potřebu, lze řešení buď najít, nebo snadno přizpůsobit.

Šíře možností stavebnic je tím, co nás odlišuje od konkurence.

 

Přesto zůstává zachována vzájemná provázanost?

David Melichar: Provázanost je podstatnou vlastností. Nejde o to, shrnout existující informace do datového skladu a složitě na nich pracovat, ale celé to zjednodušit a získat výsledek hned a na pár kliknutí. Jde v podstatě o analytiku on-line, o provázanost všeho se vším.

Mohu se podívat na konkrétního člověka: na kterých poradách seděl, na jakých projektech pracoval, ve kterých smlouvách figuruje. Pak se podívám na konkrétní smlouvu a vidím, ke kterému zákazníkovi se vztahuje, kdo další na ní pracuje… Všechny věci v souvislostech, v šíři, ve které jsem jako uživatel schopen je do systému dát.

Není na trhu mnoho softwarů, které by to takto jednoduše uměly.

 

Od začátku jste systém budovali jako cloudové řešení?

Hynek Bistrý: Ano i ne. Trendem je osvobození se od velkých investic a správy hardwaru a následně i od aplikací. Bez složitého a zdlouhavého odepisování.

Řešení od nás lze libovolně měsíčně konfigurovat nahoru i dolů podle aktuální potřeby. S novou zakázkou lze rychle zapojit více zaměstnanců, a s útlumem naopak rychle omezit nadbytečné náklady.

David Melichar: Cloud však není řešením pro každého. Například ne pro banky. Výhodou našeho řešení je, že může fungovat v cloudu i na železe zákazníka.

Hynek Bistrý: Výhodou cloudu je však globální servis nezávislý na časových pásmech.

 

Jak jste vybírali platformu, na které je OneSoft vystavěn, a proč jste zvolili IBM?

 David Melichar: Kvůli bezpečnosti a spolehlivosti na trhu.Řada zákazníků má z cloudu obavy, byť neoprávněné, vytvořené na základě řady afér. Cloud však v principu není nebezpečnou platformou a IBM má ve světě velké renomé. Uložení dat u něj je vnímáno pozitivně, s puncem bezpečnosti a spolehlivosti.

Navíc jsem se potkal v San Franciscu s viceprezidentem SoftLayeru, který mi to nabídl. Líbilo se mu naše řešení, poskytl mi první rok zdarma, proto jsme zakotvili u IBM.

Hynek Bistrý: Podíváme-li se na tři největší hráče, je zde volba IBM logická i z hlediska podpory provozu.Máme řadu zákazníků, kteří potřebují, aby služba běžela 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a zkušenost s lokálními providery není v tomto ohledu optimální. Ve chvíli, kdy nastane problém, řešení se hledá třeba do druhého dne.

IBM však ve své velikosti dokáže systémy přepínat tak, že jeho zákazník ani nezaznamená, že někde něco nefungovalo nebo shořelo.V tomje hlavní síla cloudu.

 

Globálních silných poskytovatelů je však více. V čem je pro vás přidaná hodnota IBM?

Hynek Bistrý: V obchodně-marketingové součinnosti. IBM stojí o využívání své platformy, proto podporuje produkty, které jsou s ní spjaty, a to nám usnadňuje cestu k zákazníkům.

Ten, kdo hledá podobné řešení, se o existenci OneSoft Connectu dozví. Najde ji v Marketplace IBM. Dozví se, jak jsou s ním ostatní spokojeni, může si ho vyzkoušet a třeba i hned nasadit.

 

Jaké máte další plány?

 David Melichar: Chtěli bychom vybudovat síť partnerů, kteří budou na základě OneSoftu vytvářet další řešení pro zákazníky po celém světě. I tady nám může být platforma IBM nápomocná. Jde o rozvoj obchodních vztahů s firmami působícími globálně, s firmami, které znají jednotlivé lokální trhy a potřeby.

Hynek Bistrý: Rádi bychom dosáhli toho, že jiné firmy budou OneSoft Connect požívat jako stavební kámen do svých řešení. Nesnažíme se konkurovat tvůrcům ERP (Enterprise Resource Planning), nabízíme jim možnost jednoduše a rychle doplnit další vlastnosti a funkce, které jinak končí v šuplíkových evidencích.

 David Melichar: A především chceme lidem ve firmách zjednodušit dennodenní život při práci s informačním systémem. Když potřebují ukládat, sdílet nebo vyhledat informace, aby to mohli dělat jednoduše. Chceme s OneSoftem přinést do firem podobné možnosti, jako vneslo LEGO do světa hraček, a pomoci jim, aby měli co nejčistší a nezkažené informace. Jednoduše.

Text nevyjadřuje názor redakce