1. Pohlídejte si osobní inflaci. Proč?
Inflace se letos vrací do hry a bude ukusovat z hodnoty peněz. V ČR klesla reálná kupní síla jednoho milionu korun za posledních 10 let o 205 tisíc Kč.
Z garáže tak prakticky zmizela jedna Škoda Fabie. Letošní inflační očekávání cca 2 % je rozhodně vyšší než průměrné úrokové sazby z vkladů v bankách (1,21 % - únor 2011). Kdo chce své úspory chránit, musí začít investovat.

2. Cesta k vyššímu majetku se točí po pozvolném schodišti.
Historie ukazuje, že požadovanou odměnu přinášejí na kapitálových trzích dlouhodobé investice a trpělivost. Peníze dělají peníze a "trend is your friend" napovídá investorům anglické přísloví. Čas hraje při osobních investicích důležitější roli než spekulace a časování trhu.

3. Ani letos nedávejte všechna vejce do jednoho košíku.
Krize přinesla jeden zajímavý efekt - v roce 2008 se ceny většiny investičních aktiv pohybovaly jedním směrem. Tato výjimečná krátká etapa je však už za námi. Potřeba vyvažovat investiční portfolio vlastně nikdy nezmizela. Správným rozložením portfolia, např. mezi podílové fondy, které investují do akcií, obligací, komodit a nemovitostí snížíte riziko až o 30 %.

4. Okořeňte své portfolio silným příběhem.
Vývoj v roce 2011 bude na jedné straně příběhem bohatého světa, zápasícího se stagnací a nezaměstnaností, na druhé pak rozvíjejícího se světa, rostoucího troj- až čtyřnásobným tempem. Najděte silnou "story"
a můžete vydělat. Fondy zaměřené na rozvíjející se trhy, Latinskou Ameriku
i východní Evropu byly hitem roku 2009 i 2010. Analytici předvídají, že tento trend může pokračovat. Mějte ale na paměti, že takový růst bývá zpravidla provázen velkým kolísáním cen.

5. Nelze za rok vydělávat 20 % bez rizika.
V roce 2008 z námi sledovaných 80 převážně akciových fondů kleslo 62.
V roce 2009 se trend obrátil: 50 fondů dosáhlo dokonce dvojciferného výnosu a loni se na růstové vlně neslo 42 akciových fondů. Dosáhnout takového zhodnocení nelze bez rizika. Přestože vás mohou lákat vysoké akciové výnosy, i tak rozdělte v roce 2011 své finance do dvou různých misek. Největší strategickou část portfolia investujte do dluhopisových
a peněžních fondů. Dynamická složka portfolia by měla tvořit spíše jen menší část, např. od 15 do 30 %, vašeho investičního majetku.

6. Strach má velké oči: na trhu se v roce 2011 vystřídají periody euforie a paniky.
Náš hlavní scénář odhaduje, že současným rokem proplujeme na houpavých vlnách. Finanční trhy mají nyní tendenci zveličovat rizika. Také letos bude řada investorů při pohledu na svět pravidelně měnit černé a růžové brýle. Zvolte si dlouhodobou strategii a nenechte se zviklat náhlými výkyvy. Pokles cen na burze využívejte k výhodným nákupům.

null7. Vydejte se do zahraničí, ale
v bezpečí české koruny.

Česká koruna má před sebou nečekaně prodloužený a příjemný podzim života. Její posilování však dělá vrásky těm, kteří investují např. v eurech a dolarech. Za
5 posledních let jim mohlo ubrat z výnosů 15 % (u eura) a 24 % (u dolaru).
I s korunovými investicemi můžete participovat na růstu v zahraničí. V korunové nabídce ING existuje 15 měnově zajištěných fondů, které vám umožňují vydat se s penězi do světa
a vyhnout se přitom měnovému riziku.

8. Začněte si v roce 2011 budovat soukromé penzijní finance.
Nečekejte, jak dopadne penzijní reforma. V pozdějším věku byste měli sedět na stabilní finanční židli alespoň o třech nohách: vedle státního důchodu
a penzijního připojištění si budujte vlastní úspory. Zkušenosti ukazují, že
v penzi budete potřebovat příjem na úrovni 70 až 80 % své poslední měsíční výplaty. Uvědomte si přitom, že když necháte v bance milión korun za 3% úrok a budete z něj čerpat 10 tis. Kč měsíčně, dojdou vám peníze už za 9 let. Jaký objem úspor potřebujete? Podívejte se na výpočet na webových stránkách http://www.ingfondy.cz.

9. Navyšujte svůj kapitál pravidelně a dlouhodobě.
Pravidelné investice mají dvě velké výhody. Dělají z investování dobrý zvyk
a eliminují riziko, že nakoupíte na vrcholu rostoucího trhu. Chcete-li přitom svůj majetek dlouhodobě navyšovat, je třeba jít do akcií, investovat do akciových fondů.

10. Vzdělávejte se v oblasti investic.
Poraďte se s investičním poradcem o možnostech investování. Nebo si kupte dobrou knihu o investicích, která vás přinutí myslet v jiném rytmu než noviny. Média a novináři bývají "posedlí" sledováním krátkodobých pohybů burz. Krátkodobé předpovědi ale bývají značně nespolehlivé. Je vhodnější sledovat dlouhodobé trendy. Najděte si raději několik zkušených finančních analytiků, kterým věříte. Zdravý selský rozum a úsudek budou nejmocnějšími zbraněmi dobrého investora i v letošním roce.

Tento článek v plném znění, informace o podílových fondech a distribučních místech ING naleznete na http://www.ingfondy.cz.

Text nevyjadřuje názor redakce