Saxo Bank Vám přináší kvartální makroekonomický výhled, v kterém analyzuje události, které mohou mít výrazný vliv na dění na globálních kapitálových trzích a zasáhnout tak i Vaše investiční portfolio.  Pokud obchodujete akcie, měny, komodity, opce nebo jakýkoliv jiný finanční instrument, Investiční výhled Saxo Bank pro Vás bude určitě užitečným čtením.

Globální měnové trhy
Většinu měn zemí G-10 postihne vyšší volatilita, protože témata, která hýbou trhem, již nejsou tak jednoznačně rozložena podél osy chuti k riziku (ačkoli chuť k riziku zůstává i nadále dominantním obecným tématem), jak tomu bylo během krize v letech 2008-09 a bezprostředně po ní.  Hlavní světová měny stojí ve 2. čtvrtletí před kritickými výzvami a po zbytek roku můžeme očekávat velké výkyvy v jejich vývoji.

Americká ekonomika
Předpokládáme, že americká ekonomika v roce 2011 předčí ostatní velké ekonomiky, a opakujeme naše stanovisko z ročního výhledu, že spotřebitelé jsou schopni výrazně přispět k růstu ekonomiky zvýšením spotřeby. Naše očekávání, že USA porostou ve druhém čtvrtletí zdravým tempem, vychází z přesvědčení, že spotřebitelé budou schopni nominálně restrukturalizovat své rozvahy, a zvýšit tak spotřebu. Je to stále součást procesu celkového oddlužení, jelikož příjmy – nebo čisté jmění – rostou rychleji než závazky. V loňském roce přispíval k růstu především zpracovatelský sektor, který současně s oživením doplnil zásoby. Dopad ekonomické aktivity v této hospodářské oblasti bude v roce 2011 utlumenější, ale spotřebitelé by podle našeho názoru měli být schopni tuto další zátěž snést.

ZJISTĚTE JAK GLOBÁLNÍ KAPITÁLOVÉ TRHY OVLYVŇUJÍ VAŠE PORTFOLIO. ZÍSKEJTE ZDARMA KOMPLETNÍ MAKROEKONOMICKÝ VÝHLED SAXO BANK PRO 2.ČTVRTLETÍ 2011.

AMERICKÝ DOLAR (USD)
Za jednu z nejdůležitějších událostí v rámci americké ekonomiky můžeme považovat rozhodnutí americké Federální rezervní banky k očekávanému ukončení druhé vlny kvantitativního uvolňování (QE2), a zda naznačí, jestli se chystá QE3+.  Předpokládáme, že Federální rezervní systém QE3 v 2011 nezahájí, co se pozitivně odrazí na úrovni USD, kterého pokles se tak může konečně zastavit. 

USD - negativní faktory

  • silná chuť k riziku (USD již mnoho let negativně koreluje s rizikem)
  • nepokoje na Blízkém východě a tím způsobené nepravidelné dodávky ropy, které vedly k prudkému nárůstu její ceny
  • diverzifikace rezerv díky masivním ziskům v různých petroměnách

USD - pozitivní faktory

Pozitivně zapůsobit na vývoj ceny USD může například:

  • relativní oslabení ekonomik v jiných částech světa, které by si následně vynutilo přehodnocení měnových politik jejich centrálních bank, takže by srovnání s Fedem vyznívalo jinak,
  • ukončení QE2 v červnu a následné upuštění od snah přejít ke QE3 a k dalším vlnám kvantitativního uvolňování,
  • nový zákon á la Homeland Investment Act z roku 2005 (v případě, že vstoupí do platnosti), který v minulosti přispěl k posilování USD, protože americké podniky investovaly do americké ekonomiky zisky v hodnotě miliard USD vytvořené v zahraničí.


ZJISTĚTE JAK GLOBÁLNÍ KAPITÁLOVÉ TRHY OVLYVŇUJÍ VAŠE PORTFOLIO. ZÍSKEJTE ZDARMA KOMPLETNÍ MAKROEKONOMICKÝ VÝHLED SAXO BANK PRO 2.ČTVRTLETÍ 2011.

Text nevyjadřuje názor redakce