Příběh zrodu české softwarové firmy začíná u Vladimíra Kováře, absolventa fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské pražské ČVUT.

Společnost s ručením omezeným – zrození
Coby unixového programátora zavedl rok 1990 Vladimíra Kováře do rakouského rozhlasu. První úspěchy vedly k tomu, že spolu s několika kolegy z tohoto projektu založili vlastní společnost a přibírali další a další zakázky. „Traduje se, že při vymýšlení názvu položil Vladimír na stůl 500 Kč s tím, že si je odnese ten, kdo název vymyslí. Petr Tuka, jeden ze spoluzakladatelů, se po bankovce natáhl a pravil: „Unicorn.“ Tak vysvětluje zrození názvu firmy Otto Vitouš, člen představenstva Unicorn a. s. Název Unicorn vychází ze slova Unix, v té době základního systémového prostředí firmy, a zároveň vyjadřuje bájnou bytost – symbol čistoty a síly, se kterým se mohou zákazníci ztotožnit. Bylo rozhodnuto.
Oproti jiným, tehdy vznikajícím firmám se Unicorn již od začátku orientoval spíše na oblast enterprise, tedy na podnikové systémy větších firem. Během dvou let se Unicorn rozrostl na firmu se 40 zaměstnanci a s obratem milion dolarů. Takový úspěch si na počátku nikdo nepředstavoval.

Přeměna firmy – dospívání
Nebývalý rozvoj přinesl i potřeby stanovení nových cílů. V názorech na další směřování se však představy zakladatelů rozcházely a řešením bylo odkoupení podílů jedním z nich. Vladimír Kovář se tak stal jediným vlastníkem společnosti.
V téže době docházelo na trhu v IT k řadě technologických změn. Přišel operační systém Windows a nastala éra grafických, okenních aplikací. Tento trend se nevyhnul ani podnikovým systémům.
Nároky kladené na schopnost reagovat na nové výzvy však dovedly Vladimíra Kováře do rozporu se zaměstnanci. Zatímco jeho představa zvládnutí nástupu nového MS Wordu směřovala k samostudiu z manuálů, zaměstnanci požadovali školení a hromadně firmu opustili. „Tahle zkušenost dovedla Vladimíra k přesvědčení, že bude zaměstnávat jen mladé, flexibilní lidi. A právě na to, aby je bylo možné zaměstnávat, byla založena společnost Vigour, která se specializovala na jejich nábor, školení, na to, aby uměli, co je potřeba. A také na jejich umísťování do projektů.“ Těmito slovy popisuje Otto Vitouš podstatu první zásadní změny struktury firmy. Byla vytvořena organizační struktura, která je jádrem společnosti Unicorn dodnes. Umožňuje spojit konzervativní prostředí řízení rozsáhlých projektů a obchodu s korporátními zákazníky s kreativní atmosférou mladých vývojových týmů a využít to nejlepší z nich.

Klíčové projekty – cesta ke zkušenosti
Nová struktura firmy dovolila další růst a práci na mnoha zajímavých projektech. Opravdu klíčovým projektem, který pomohl akcelerovat další růst v oblasti bankovnictví, bylo řešení podpisových vzorů pro Českou spořitelnu. Znamenalo významnou referenci, od které bylo možné dále odvodit řadu dalších. Otto Vitouš k tomuto projektu říká: „V té době nebyla podstatně větší mezinárodní firma, která požadovala řádově vyšší částku, schopná projekt vyřešit, a tím se vytvořila příležitost pro nás.“ Unicorn projekt včas a úspěšně zrealizoval podle zadání, a otevřel si tak cestu k mnoha dalším projektům v bankovním sektoru.
Jiným oborem, ve kterém se dnes Unicorn může pochlubit opravdu silnými referencemi, je energetika. Na počátku byla velmi úzká spolupráce se společností ČEPS při vývoji systému podporujícího obchodní procesy provozovatele přenosové soustavy, systému Damas. S pomocí svého obchodního partnera mohli lidé z Unicornu proniknout do znalostí energetických procesů natolik, že byli postupně schopni navrhnout řešení s řadou funkcí, které jiní dodavatelé na evropském trhu nenabízejí. Také díky tomu tento systém v nových verzích našel a stále nachází uplatnění u řady dalších provozovatelů přenosových soustav po celé Evropě.
Podobně se Unicorn prosazuje v telekomunikacích, průmyslu, obchodu, službách a ve státní správě. Všem zákazníkům z těchto oborů nabízí Unicorn špičková řešení v oblasti IT.
Práce na významných projektech v řadě odvětví, systémový přístup Unicornu, ale i vstřícnost samotných klientů pomohla vytvořit znalostní potenciál, který je opravdu klíčový pro rozvoj do dalších let. Dnes již nestačí znalost technologie, klienti volají po komplexních řešeních svých potřeb. Díky svému dosavadnímu přístupu k projektům i díky načerpaným zkušenostem je Unicorn na tuto situaci dobře připraven. „Měli jsme štěstí na klienty. Na to, že jsme se spolu s nimi mohli naučit věci, které děláme. A také jsme na sobě celou dobu tvrdě pracovali,“ shrnuje dosavadní vývoj společnosti člen představenstva Otto Vitouš.

Otto Vitouš, člen představenstva společnosti Unicorn a.s.

Text nevyjadřuje názor redakce