Nebývalý zájem o šperky v hodnotě několik set tisíc korun je trendem, jenž je na vzestupu ve světě i u nás. „Evidujeme meziroční nárůst prodejů drahých šperků o téměř polovinu. Důvodem je celosvětová poptávka po špercích a diamantech, jež jsou pro investory dlouhodobou a bezrizikovou investicí. Ceny diamantů neustále rostou, jen za posledních 10 let vyskočily téměř o 70 %,“ potvrzuje Alojz Ryšavý, který se prodejem investičních šperků zabývá již více než 20 let.

Unikátní šperky jsou k dostání i u nás

Zájem o investiční šperky v těch nejvyšších cenových kategoriích je už i v Česku na takové úrovni, že do našich klenotů zasazujeme ty nejvzácnější kameny, které je možné na světových trzích získat. Patří mezi ně velmi vzácné barevné diamanty – nejčastěji žluté, pak modré a zelené, a nakonec i růžové. Těch se ve světě prodá jen několik desítek ročně a je opravdu obtížné je získat, protože velmi často bývají zamluveny ještě před vytěžením,“ upřesňuje Alojz Ryšavý z největšího českého klenotnictví ALO diamonds. To jako první v Čechách vyrobilo šperk se vzácným růžovým diamantem.

ALO diamonds, jež ve svých dílnách v Praze vyrábí investiční šperky na míru svých klientů, se může kupříkladu pochlubit i výrobou unikátního prstenu s růžovým diamantem v hodnotě 13,8 milionu korun. Už dnes má tento výjimečný klenot svého zájemce o koupi za účelem investice. Ta mu totiž v dlouhodobém horizontu zajistí zhodnocení vložených financí. Ze stejné dílny pochází i další světově unikátní šperk, jímž je prsten z bílého zlata osazený 5karátovým bílým diamantem a dalšími menšími diamanty v hodnotě 12 milionů korun, jež se prodal na jaře letošního roku.

Spojení zlata s diamanty

Nejčastější kombinací pro investiční šperk je bílé zlato s čirými diamanty. Právě ty se ve světě prodávají za astronomické ceny. Za nejdražší na světě bývá označován exkluzivní 59,6 karátový růžový diamant zvaný Pink Star, jehož hodnota se odhaduje na 1,8 miliardy korun. Výjimečným a světově proslulým kusem je i modrý diamant Oppenheimer Blue, který byl vydražen za téměř 1,4 miliardy korun.