Vánoce se blíží a řada Čechů opět přemýšlí nad otázkou: „Kde vzít peníze na dárky?“ I přestože by měly být Vánoce svátky především o klidu, míru, pohodě a setkávání se s přáteli a rodinou, mnozí si je bez materiálních dárků představit neumí. Co ale dělat, když nemáte peníze nazbyt? Je vhodné si půjčit?


Češi se úvěrování nebojí. Zadlužují se tak nejen kvůli bydlení, ale i kvůli zážitkům a požitkům. Jinak tomu není ani v případě vánočních dárků. Kdo na ně nemá, zajde si pro peníze do banky nebo nebankovní společnosti. Co se týká bankovních domů, ty se zdráhají na Vánoce půjčovat. To samé se ale nedá říci o nebankovních poskytovatelích, kteří mají pravidelně už v průběhu listopadu žně. Avšak právě u nich je nutné být na pozoru.

Pravidly bezpečného úvěrování se řiďte nejen o Vánocích

Nejlepší variantou je si nepůjčovat, když už je to nutné, pak je vhodné si půjčit v bance, pokud ani tam neuspějete, je jediným řeším zajít o dům dál k nebankovním společnostem. U nich je ale zapotřebí vyřizovat úvěr s rozumem a řídit se pravidly bezpečného úvěrování.

1. pravidlo: Zajímejte se nejen o úrokovou sazbu, ale i roční procentní sazbu nákladů. RPSN vám prozradí, o kolik půjčenou sumu přeplatíte.
2. pravidlo: Půjčku si vybírejte jen od ověřených společností. Hledejte reference a ptejte se, kdo za úvěrováním stojí. Vždy by se mělo jednat o právnickou osobu se sídlem v České republice.
3. pravidlo: Chtějte vědět výši měsíční splátky. Tu musíte zahrnout do vašeho rodinného rozpočtu a hravě ji zvládnout splácet několik měsíců, popřípadě i let.

Při výběru půjčky se neunáhlete. Zkuste si aktuální nabídku srovnat na portálu Půjčka.co, kde získáte přehled ověřených společností. Zjistíte tak, jaké úrokové sazby a roční procentní sazby nákladů poskytovatelé nabízí, jak vysokou půjčku můžete u nich uzavřít a s jakou dobou splatností můžete počítat. Díky porovnání jednotlivých úvěrů máte šanci na sjednání toho nejvýhodnějšího úvěru právě pro vás.

Nahraďte drahé vánoční dárky levnějšími

Půjčit si na vánoční dárky není nic neobvyklého, přesto je nutné dobře zvážit, zda je to opravdu potřebné. Občas stačí drahou značkovou elektroniku vyměnit za levnější verzi, stejně tak i většinu ostatních dárků lze nahradit finančně méně náročnými.

Víte-li dopředu, že budete chtít na Vánoce své blízké obdarovat něčím, na co vám peníze nezbývají, je vhodné si už zavčas začít na dárky šetřit. Spořit můžete klasicky do kasičky, nebo na spořicím účtu do obálek. Je jedno, zda si budete každý měsíc odkládat pár stovek stranou, nebo zda tři měsíce před Štědrým dnem každý den vysypete drobné z peněženky do prasátka.
Při nákupu vánočních dárků vždy myslete na to, že je nutné na ně mít. Pokud si na ně půjčíte, pak platí to stejné pravidlo. Je zapotřebí být úvěruschopný, avšak ne jen měsíc po Štědrém dni, ale i několik dalších.