Kdo šetří, má za tři. Pokud se řadíte k té většině, která spoří alespoň v rámci stavebního spoření, pak vás jistě už napadla otázka: „Jak se dostat k penězům?“ U stavebka máte hned dvě možnosti, buď si počkat na konec vázací doby, nebo spořicí produkt předčasně zrušit.

Podepsáním smlouvy o stavebním spoření se upisujete ke spoření šesti let. Pokud dodržíte tuto vázací podmínku, máte nárok na státní podporu a úroky. Klienti, kteří se rozhodnou zrušit stavební spoření dříve, o výnosy přijdou. Navíc budou muset zaplatit sankce za předčasné ukončení. Poplatek obvykle činí 0,5 až 1 % z cílové částky.

Unáhlené sjednání stavebka se dá řešit

Jestliže máte pocit, že jste se ke sjednání stavebka rozhodli unáhleně, pak máte možnost do 30 dní od podepsání smlouvy od ní odstoupit, a to bez udávání důvodů. Obdobně ale může postupovat i stavební spořitelna. Ta má nárok od smlouvy odstoupit za předpokladu, že:
- klient uvede mylné informace ve smlouvě,
- klient nezaplatí do čtyř měsíců poplatek za sjednání,
- klient nezačne na svůj účet zasílat peníze ke spoření.

V těchto případech spořitelna může odstoupit od smlouvy i po třicetidenní lhůtě. Co ale dělat, když 30 dní od smlouvy uběhlo, a vy peníze potřebujete získat? Zkuste se se spořitelnou dohodnout.

Dohoda je vždy lepší než výpověď

Písemná dohoda není všespásná, ale je jakýmsi smířlivým krokem. Pokud tedy potřebujete peníze ze stavebka získat co nejdříve, sepište písemnou dohodu. To, zda bude spořitelna dohodu akceptovat či nikoliv, je ale pouze na ní.

1. Spořitelna souhlasí s písemnou dohodou. V takovém případě dojde k zrušení stavebního spoření ke dni, který navrhnete v žádosti. Za předčasné ukončení zaplatíte poplatek a přijdete o státní podporu.
2. Spořitelna nesouhlasí s písemnou dohodou. V takovém případě vám nezbývá nic jiného, než nechat peníze spořit dál.

Co když ale i přes nesouhlas, peníze nutně potřebujete? Pak smlouvu o stavebním spoření vypovězte.

Předčasná výpověď se vám nevyplatí

Písemná výpověď by měla být vždy až poslední možností. Pro klienta je totiž velmi nevýhodná. Proč?

- Klient musí výpověď podat na zvláštním formuláři stavební spořitelny.
- Klient na své peníze musí počkat tři měsíce, taková je výpovědní doba.
- Klient přijde o státní podporu a zaplatí sankční poplatek.

A jak zrušit stavební spoření po uplynutí vázací doby?

Jestliže spoříte už šest let, máte nárok na vyplacení nejen vašich vkladů, ale i celé státní podpory a úroků. Výpověď podáte prostřednictvím tiskopisu stavební spořitelny. Opět vás nemine tříměsíční výpovědní lhůta.

Pozor dejte ale na přespoření cílové částky. Blížíte-li se už do cílové rovinky, pak raději zažádejte o její navýšení, jinak vám naúčtuje spořitelna poplatek, a to ať už budete rušit stavebko, nebo budete pokračovat ve spoření i po uplynutí šestileté lhůty.

Text nevyjadřuje názor redakce