Než se dostane brambora do závodu v Choustníku, projde speciálním 3letým pečujícím programem. Značka Bohemia ve spolupráci s českými farmáři nejprve vyšlechtí vlastní sadbu, ve druhém roce vypěstuje brambory a až ve třetím roce dochází k jejich šetrnému uskladnění a výrobě chipsů. 

Cesta syrové brambory až po brambůrek v sáčku trvá 30 minut. Celý proces začíná omytím a oškrábáním v automatické škrabce. Následuje další mytí, předkrájení na stejně velké kousky a krájení v řezačce. Tloušťka jednotlivých plátků se pohybuje okolo 1,2 mm a zajímavostí je, že krájecí nože se musí vyměnit každých 90 minut. Poté opět dochází k propírání v mycí nádobě, v níž za hodinu proteče až 7 tun bramborových plátků.

Následuje vysušování a samotné fritování. „Olej pro výrobu brambůrek značky Bohemia se nazývá HOSO a jedná se o nejjemnější frakci slunečnicového oleje, která obsahuje nižší množství nasycených mastných kyselin,” přibližuje Miloš Cikrt, šéf výroby továrny společnosti Intersnack, kterou právě ona v roce 1993 od státu odkoupila. Po osmažení při 150 °C dochází ke kontrole a selekci nekvalitních kousků. V předposledním kroku přichází na řadu koření. Z dlouhodobého pohledu u Čechů jednoznačně vedou příchutě sůl, paprika a slanina. 

Balení představuje finální část výroby. Mnohým milovníkům brambůrků někdy vyvstane na mysli otazník, proč jsou balíčky tak velké. „Nejde o reklamní trik. Balíčky jsou plněny dusíkem, díky němuž si brambůrky Bohemia uchovají nejen perfektní chuť po celou dobu spotřeby, ale hlavně se ke spotřebiteli dostávají celé kousky, nikoliv jen drť,” uvádí na pravou míru nafouknuté balíčky brambůrek Cikrt.

Ročně spotřebuje značka Bohemia až 45 tisíc tun brambor pocházejících z České republiky. Ve skladech v Choustníku je uskladněno 7 000 tun, skoro jednou tolik pak v pronajatých skladech po České republice, zbytek skladují dodavatelé a rovnou z pole putuje do závodu 12 000 tun brambor. Díky modernizaci linky dnes továrna zpracuje až 1500 kg brambor za hodinu. 

Text nevyjadřuje názor redakce