Kvůli neuspokojivému zhodnocování peněz v bankách, nízkým výnosům u dluhopisů a jiných investic lidé přemýšlejí, kam dlouhodobě uložit volné finanční prostředky, aby byly v bezpečí a mírným, ale stabilním tempem zhodnocovaly. Popularita nemovitostí klesá, protože jejich ceny prudce rostou, a tak jsou většinou v žádaných lokalitách předražené. Nemovitosti navíc vyžadují péči a časem jsou s touto investicí spojené vysoké náklady na její údržbu, návratnost je tak často diskutabilní. I z těchto důvodů se se pozornost obrací směrem na rodinné klenoty. „V posledních letech pozorujeme, že stále více lidí investuje do rodinných klenotů. Ročně jde až o stovky rodin,“ říká Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Rodinné klenoty nejsou jen pro bohaté
V západních zemích má pořizování rodinných klenotů dlouholetou tradici a předávají se z generace na generaci. Nový trend v České republice je takový, že klenoty si pořizují i rodiny z tzv. středních vrstev. Není totiž pravidlem, že by rodinné klenoty byly pouze pro bohaté. Krásný a kvalitní klenot lze pořídit i za desítky či stovky tisíc korun. „U rodinných klenotů je běžné, že je lidé často pořizují v sadě, například náhrdelník s náušnicemi doplněný o prsten s centrálním drahokamem,“ dodává Alojz Ryšavý. Aby se klenoty dobře zhodnocovaly, měly by obsahovat alespoň jeden větší drahokam. Na jejich hodnotě se výrazně podílí i drahé kovy a zpracování. Aby klenot odolal módnímu zubu času, je vhodné volit nadčasový a nápaditý design.

Diamant či drahokam?
Jedno ze základních investičních pravidel říká, že alespoň 20 % majetku by mělo být ve fyzické a lehce přenositelné podobě. Skvělým řešením jsou šperky s diamanty či barevnými drahokamy. I když jsou stále nejoblíbenější bílé diamanty, tak v poslední době rychle zhodnocují i smaragdy, safíry či rubíny. Velmi módní jsou barevné diamanty, které jsou mnohem vzácnější než bílé. S tím souvisí i zhodnocení. Například cena růžových diamantů vzrostla za posledních deset let o 180 %.

Text nevyjadřuje názor redakce